2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af storentreprisekontrakt SE2 - tømrerentreprisen vedr. Trelleborg - Den Genskabte Borg
Beschreibung: Slagelse Kommune udbyder storentreprisekontrakt for SE2 - tømrerentreprisen i i forbindelse med opførelse af Trelleborg – Den Genskabte Borg, beliggende Trelleborg Allé 4, Slagelse. Med projektet Den Genskabte Borg opføres en rekonstruktion af Harald Blåtands Trelleborg. Rekonstruktionen omfatter et udsnit af den oprindelige borg med vold, palisade, voldgrav, bro, port, plankeveje, tre langhuse samt ny servicebygning og lift. Storentreprisekontrakten vil blive tildelt til dén tilbudsgiver, der har afgivet den laveste pris. Storentreprisekontrakten med den vindende tilbudsgiver vil blive indgået på de vilkår og betingelser, der fremgår af udbudsmaterialets udkast til storentreprisekontrakt med bilag samt eventuelle tilpasninger som følge af spørgsmål/svar og rettelsesblade. Projektet udbydes i 2 storentrepriser SE1 - anlægsentreprisen og SE2 - tømrerentreprisen. Storentreprise SE2 – tømrer (denne udbudte sotentreprisekontrakt) skal tilvejebringe al tømmer til ydre palisade, port, langhuse og broer samt udføre beklædning af ydre palisade, port, tre komplette langhuse, træbro over voldgrav og over portgennemskæring. For nærmere uddybning henvises til dokument DGB_C08.02_Grænsefladeskema samt arbejdsbeskrivelser og tilbudsliste. Udbuddet omfatter en option som Ordregiver har ret – ikke pligt – til at udnytte. Optionen omfatter lerstampede gulve i langhus 1, som fremgår af tilbudslisten.
Interne Kennung: Udbud af storentreprisekontrakt SE2 - tømrerentreprisen vedr. Trelleborg - Den Genskabte Borg
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et begrænset udbud med prækvalifikation efter udbudsloven (lov nr. 1564 af 15. december 2015 med senere ændringer). Det betyder, at alle interesserede økonomiske aktører kan ansøge om at deltage i udbuddet. Det er dog kun ansøgere, som Ordregiver udvælger (prækvalificerer) og opfordrer dertil, der kan afgive tilbud. Ordregiver vil prækvalificere 5 ansøgere. Ordregiver kan alene prækvalificere og tildele storentreprisekontrakten til økonomiske aktører, der opfylder de i udbuddet fastsatte egnethedskrav, og som ikke er omfattet af de angivne udelukkelsesgrunde (Ordregiver vil dog naturligvis iagttage proceduren for "self-cleaning", jf. udbudslovens § 138, hvis der er grundlag for dette).
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45210000 Bauleistungen im Hochbau, 45212000 Bauarbeiten für Gebäude, die der Freizeitgestaltung, dem Sport, der Kultur, der Unterbringung und Verpflegung dienen
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Slagelse Kommune udbyder storentreprisekontrakt for SE2 - tømrerentreprisen i forbindelse med opførelse af Trelleborg – Den Genskabte Borg, beliggende Trelleborg Allé 4, Slagelse. Aftalegrundlaget er AB92. Med projektet Den Genskabte Borg opføres en rekonstruktion af Harald Blåtands Trelleborg. Rekonstruktionen omfatter et udsnit af den oprindelige borg med vold, palisade, voldgrav, bro, port, plankeveje, tre langhuse samt ny servicebygning og lift. Udsnittet opføres 1:1 med formålet at give besøgende en fornemmelse af, hvordan livet som vikingekriger har været under Harald Blåtand. Ambitionen med Den Genskabte Borg er at fortælle Trelleborgs historie og borgens arkæologiske baggrund i nye autentiske rammer med en levendegørelse af formidling og aktiviteter for både børn og voksne. Projektet omfatter overordnet set følgende faciliteter, der skal fordeles mellem SE1 - anlægsentreprenør (særskilt udbud) og SE2 - tømrerentreprenør (dette udbud): Storentreprise SE1 – anlæg: Storentreprisen for anlæg skal anlægge og drifte den fælles byggeplads, udføre terræn- og funderingsarbejder til bro, gangbro, elevatortårn, portgennemskæring og til langhuse, alle installationer i terræn og i bygninger, plankevej og indre palisade samt stier og gartnerarbejde. Desuden udføre ny servicebygning, lift, gangbro og trappe, sprinklercentral, sprinkling af langhuse og ABA i langhuse. For nærmere uddybning henvises til dokument DGB_C08.02_Grænsefladeskema samt arbejdsbeskrivelser og tilbudsliste. Storentreprise SE2 - tømrer (denne udbudte storentreprisekontrakt): Storentreprisen for tømrer skal tilvejebringe al tømmer til ydre palisade, port, langhuse og broer samt udføre beklædning af ydre palisade, port, tre komplette langhuse, træbro over voldgrav og over portgennemskæring. For nærmere uddybning henvises til dokument DGB_C08.02_Grænsefladeskema samt arbejdsbeskrivelser og tilbudsliste. Udbuddet omfatter en option som Ordregiver har ret - ikke pligt - til at udnytte. Optionen omfatter lerstampede gulve i langhus 1, som fremgår af tilbudslisten.
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Udbuddet omfatter en option som Ordregiver har ret - ikke pligt - til at udnytte. Optionen omfatter lerstampede gulve i langhus 1, som fremgår af tilbudslisten.