2. Verfahren
Verfahren
Titel: Markedsdialog vedr. den 3. Limfjordforbindelse - Fjordkrydsning og større broer
Beschreibung: Vejdirektoratet inviterer hermed interesserede entreprenører og leverandører til at deltage i en indledende markedsdialog om den tredje Limfjordsforbindelse. Markedsdialogen afgrænser sig til den del af motorvejen der skal krydse Egholm, herunder tunnel syd for Egholm og Lavbro nord for Egholm, samt Dalbro over Østerådalen. Syd for Egholm anlægges Egholmtunnelen, som er en ca. 2 km lang tunnelkonstruktion, hvor motorvejen føres under Limfjordens minimum 100 m brede og 10 m dybe sejlrende. Fra Egholm videreføres motorvejen mod nordøst i et retlinet forløb over Nørredyb på to lavbroer og mellem Aalborg Lufthavn og Nørresundby på en dæmning. Egholmlinjen ligger højt over terrænet nord for Limfjorden. Nord for Egholm føres motorvejen via to 600 m lange lavbroer over Limfjordens nordlige løb, Nørredyb. Dalbroen fører Egholmlinjen over Østerådalen og hen over den dobbeltsporede jernbane (Århus - Aalborg) samt stiforbindelsen. Dalbroen er placeret og udformet således at den kan fungere som faunapassage i ådalen og tillige give plads til den rekreative sti gennem ådalen Forud for udbuddet af anlægsarbejderne ønsker Vejdirektoratet markedets vurdering til hhv. udbud og kontraktvilkår, samt udførelsesmetodik, herunder er Vejdirektoratet særlig interesseret i at høre markedets vurdering af opdeling af udbuddene for ovenstående anlægsarbejder. Besvarelser fra markedsdialogen vil hjælpe Vejdirektoratet med at udvikle udbuds- og kontraktspecifikationerne for projektet, så de afspejler de aktuelle markedsforhold og kapaciteter. ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Besvarelser fremsendes til samy@vd.dk, med kopi til inbd@vd.dk og cl2@vd.dk. Information om frister og procedurer fremgår af dokumentet: "Third Limfjord Link – Market Dialogue. Information for potential suppliers"
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45221000 Bauarbeiten für Brücken, Tunnel, Schächte und Unterführungen, 45221240 Bauarbeiten für Tunnel, 45233110 Bauarbeiten für Autobahnen