See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af behandling af forbrændingsegnet affald for Fredericia Kommune, Kolding Kommune, Middelfart Affald & Genbrug A/S og Vejle Kommune
Beschreibung: Fredericia Kommune, Kolding Kommune, Middelfart Affald & Genbrug A/S og Vejle Kommune udbyder forbrænding af forbrændingsegnet affald, der ikke er farligt affald, fra hhv. husstandsindsamlet restaffald og husholdningslignende erhvervsaffald, samt Ordregivernes genbrugspladser. Transport af affaldet til anviste modtageplads/forbrændingsanlæg indgår ikke i udbuddet. Transporten indgår dog som led i den samlede prissætning af opgaven i form af et transporttillæg. Udbuddet er organiseret som et fælles udbud med 8 delkontrakter, der evalueres i tre grupper. Tilbuddet gives pr. gruppe, så kontrakterne er baseret på samme enhedspriser. Gruppe 1 omfatter 16.400 tons forbrændingsegnet affald, gruppe 2 omfatter 19.800 tons forbrændingsegnet affald, og gruppe 3 omfatter 18.900 tons forbrændingsegnet affald. Der er afholdt markedsdialog i januar 2025.
Vorherige Bekanntmachung: 183598-2025
Interne Kennung: 397429
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90510000 Beseitigung und Behandlung von Siedlungsabfällen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90513300 Verbrennung von Siedlungsabfällen, 90513100 Hausmüllbeseitigung, 90513000 Behandlung und Beseitigung ungefährlicher Siedlungs- und anderer Abfälle, 90500000 Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Gruppe 1
Beschreibung: Delkontrakt 1: Restaffald fra Middelfart Affald & Genbrug A/S og delkontrakt 2: Restaffald fra Kolding Kommune
Interne Kennung: 452572
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90510000 Beseitigung und Behandlung von Siedlungsabfällen
Menge: 16 400 Tonnen
Los: LOT-0002
Titel: Gruppe 2
Beschreibung: Delkontrakt 3: Restaffald fra Fredericia Kommune og delkontrakt 4: Blandet forbrændingsegnet affald fra Vejle Kommune
Interne Kennung: 452573
Menge: 19 800 Tonnen
Los: LOT-0003
Titel: Gruppe 3
Beschreibung: Delkontrakt 5: Rest efter sortering (småt brændbart affald) fra Kolding Kommune, delkontrakt 6: Rest efter sortering (småt brændbart affald) fra Middelfart Affald & Genbrug A/S, delkontrakt 7: Rest efter sortering (småt brændbart affald) fra Fredericia Kommune og delkontrakt 8: Rest efter sortering (småt og neddelt stort brændbart affald), samt blandet forbrændingsegnet affald fra Vejle Kommune
Interne Kennung: 452574
Menge: 18 900 Tonnen