452934-2025 - Ergebnis
Dänemark – Softwarepaket und Informationssysteme – Standardsoftware
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelStandardsoftware
BeschreibungDet dynamiske indkøbssystem består af to kategorier. Forskellen mellem de to kategorier består i en differentiering af, hvorvidt kunden i det konkrete indkøb har behov for at evaluere på andet end pris. Kategori 1 omfatter de tilfælde, hvor kunden kan få dækket sit behov ved alene at evaluere på leverandørernes tilbudte priser, mens kategori 2 anvendes i de tilfælde, hvor kunden har behov for at evaluere på både pris og på leverandørernes tilbudte løsninger (kvalitet). Kunderne har mulighed for at inddrage f.eks. skifteomkostninger ved evalueringen af underkriteriet pris i kategori 2. Begge kategorier kan bruges til at anskaffe følgende ydelsesområder, som nærmere beskrevet i bilag C, Systemets genstand: Standardsoftware, support- og vedligeholdelsesaftaler til standardsoftware, installation/ implementering og konfiguration, samt relaterede ydelser i form af uddannelse samt rådgivning relateret til standardsoftware. Der kan anskaffes standardsoftware og relaterede ydelser indenfor følgende funktionelle områder: 1) Application Infrastructure and Middleware, 2) Application Development, 3) Customer Experience and Relationship Management (CRM), 4) Enterprise Resource planning (ERP), 5) Supply Chain Management (SCM), 6) Project and Portfolio Management, 7) Email and Authoring, 8) Content Services, 9) IT Operations, 10) Operating Systems, 11) Storage Management, 12) Virtualization Infrastructure, 13) Security, 14) Data Management, 15) Analytics and Business Intelligence, 16) Other Application Software (Collaboration Services, Enterprise IM og Web Conferencing), 17) Other Infrastructure Software. De funktionelle standardsoftwareområder er nærmere beskrevet i udbudsbetingelsernes bilag D, Oversigt over funktionelle standardsoftwareområder. Standardsoftware kan anskaffes som et produkt eller som en service, tidsbegrænset eller tidsubegrænset, til at installere lokalt, eller til at tilgå via en browser eller lign., hvor licensgiver stiller softwaren til rådighed, typisk som en cloudløsning. Systemet kan ikke anvendes til at indgå aftale om udvikling af ny softwarefunktionalitet, som udvikles specifikt til kunden.
Vorherige Bekanntmachung294230-2024
Vorherige Bekanntmachung504876-2024
Vorherige Bekanntmachung681926-2024
Vorherige Bekanntmachung249724-2025
Interne Kennung02.06
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensDer er tale om et dynamisk indkøbssystem.
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 48000000 Softwarepaket und Informationssysteme
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72222000 Strategische Prüfung und Planung im Bereich Informationssysteme oder -technologie, 72222300 Informationstechnologiedienste, 72224000 Beratung im Bereich Projektleitung, 72263000 Software-Implementierung, 72265000 Software-Konfiguration
5. Los
LosLOT-0001
TitelKategori 1: Pris
BeschreibungKategori 1 anvendes i de tilfælde, hvor kunden kan få dækket sit behov ved alene at evaluere på deltagernes tilbudte priser. Dækker hele Danmark.
Interne KennungKategori 1: Pris
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72222000 Strategische Prüfung und Planung im Bereich Informationssysteme oder -technologie, 72222300 Informationstechnologiedienste, 72224000 Beratung im Bereich Projektleitung, 72263000 Software-Implementierung
LosLOT-0002
TitelKategori 2: Pris og kvalitet - Danmark
BeschreibungKategori 2 anvendes i de tilfælde, hvor kunden har behov for at evaluere på både pris og på leverandørernes tilbudte løsninger (kvalitet). Dækker hele Danmark.
Interne KennungKategori 2: Bedste forhold mellem pris og kvalitet