453002-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Bauarbeiten – Trælasten, TB3 - Gavlhuset, Aarhus - Udbud af fagentreprisen Undergulve, Nordstern
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen - Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelTrælasten, TB3 - Gavlhuset, Aarhus - Udbud af fagentreprisen Undergulve, Nordstern
BeschreibungNordstern udbyder som delegeret bygherre/totalentreprenør fagentreprisen Undergulve i forbindelse med opførelse af almene boliger, som efter opførelse skal overdrages til Boligforeningen Ringgården. Projektet (Gavlhuset) omhandler opførelse af almene boliger syd for Daugbjergvej på Trælasten i Aarhus. Trælasten er betegnelsen for hele området. Byggepladsens adresse er Trælastgade 4, 8000 Aarhus C. Projektet Gavlhuset opføres som den østlige fløj i karreen og består af ombygning i en ”kælder” på 283 m2, og nyopførelse af ca. 3.900 m2 ”bygning”, samt tilhørende terrænarbejde. Der udbydes to alternative løsninger for gulvopbygningen. Tilbudsgiver kan vælge at afgive tilbud på én eller begge løsninger. Der henvises til dokumentoversigten, hvoraf det fremgår, at der er udarbejdet en særskilt tilbudsliste for henholdsvis løsning 1 og løsning 2. Tilbud på alene én af løsningerne anses for konditionsmæssige og indgår i evalueringen på samme vilkår som tilbud, der omfatter begge løsninger. Alle konditionsmæssige tilbud på løsning 1 og løsning 2 indgår i samme evaluering og sammenlignes direkte på grundlag af den samlede tilbudssum i den relevante tilbudsliste. Der indgås én kontrakt med den tilbuds-giver, der har afgivet det laveste konditionsmæssige tilbud, uanset hvilken af de to løsninger tilbuddet om-fatter. Der henvises i øvrigt til udbudsmaterialet.
Interne KennungTrælasten, TB3 - Gavlhuset, Aarhus - Udbud af fagentreprisen Undergulve, Nordstern
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddene gennemføres som et offentlige udbud
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Zusätzliche Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
LosLOT-0008
Titel8.11, Undergulve
BeschreibungDer udbydes to alternative løsninger for gulvopbygningen: Løsning 1: Udføres i overensstemmelse med tilbudsliste beskrivelse og omfatter undergulve i EPS-beton med slidlagsgulve udført som betonslidlag. Løsning 2: Udføres i overensstemmelse med tilbudsliste og beskrivelseog omfatter undergulve i anhydrit el-ler et teknisk tilsvarende produkt.
Interne Kennung8.11, Undergulve
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45262320 Estricharbeiten, 45262350 Arbeiten mit nicht verstärktem Beton, 45233228 Oberflächenbeschichtungsarbeiten