2. Verfahren
Verfahren
Titel: Vedligeholdelse og videreudvikling samt drift af borger.dk
Beschreibung: Borger.dk er Danmarks fællesoffentlige borgerportal. Borger.dk drives i et samarbejde mellem staten, KL og Danske Regioner, hvor det er Digitaliseringsstyrelsen, der er ansvarlig for udviklingen heraf og den daglige drift. Portalen havde i 2025 over 115 mio. besøg, og tilfredsheden har i flere år ligget højt - omkring 92 pct. af de besøgende er enten tilfredse eller meget tilfredse med borger.dk. Portalens oppetid ligger ligeledes på et stabilt højt niveau. Borger.dk udstiller informationer og linker til myndighedernes selvbetjeningsløsninger. Samtidig er det en portal, der udover portalens eget indhold, også leverer tjenester og indhold til andre offentlige websites og præsenterer indhold og tjenester fra andre offentlige websites. På Mit Overblik kan borgerne logge på med MitID og se nogle af de personlige oplysninger, det offentlige har om dem. Her vil borgerne blandt andet kunne få indsigt i den aktuelle status på behandlingen af igangværende sager og ansøgninger, få et overblik over hvilke ydelser, de modtager fra det offentlige samt se deres betalinger, aftaler og frister. Borger.dk-systemet benyttes som fællesbetegnelse for et system med en række delsystemer. Borger.dk (BG4) er det største af delsystemerne, der blandt andet også tæller lifeindenmark.dk og Mit Overblik. Herudover omfatter systemet adgang til delsystemerne Den Fællesoffentlige Orkestreringskomponent (ORKES) og Digital Post visningsklienterne via web og app. ORKES udgør et centralt og forudsætningsskabende delsystem i Mit Overblik på borger.dk. ORKES sammenstiller data om borgere fra mange myndigheder ved at kalde datakilder i realtid og levere et samlet svar til borger.dk. ORKES gemmer ikke data, så sikkerhed, teknisk integration og høj tilgængelighed er derfor vigtige egenskaber for ORKES. Det store antal myndigheder, som ORKES integrerer til, indebærer også mange interessenter. Derfor er det relevant, at videreudvikling, vedligeholdelse og drift af ORKES sker på samme måde og ud fra samme forudsætninger, som de øvrige delsystemer i borger.dk-systemet. Endeligt er borger.dk integreret med en række fællesoffentlige systemer som fx NemLog-in og eID-gateway. Borger.dk-systemet udstiller og anvender en række webservices i forhold til kommunikation med andre websites, backend-systemer og registre. Bl.a. er borger.dk-systemet tilknyttet en artikelimport, der bruges af myndigheder til at importere eller opdatere artikler automatisk fra borger.dk. Derudover består borger.dk-systemet af en styleguide og en række testmiljøer samt en ressourceside. Borger.dk og lifeindenmark.dk er baseret på Sitecore (.NET-platform), Digital Post-webklienten er udviklet i Vue, og Digital Post-appen er bygget i Flutter. ORKES driftes på Linux. Borger.dk-systemet er nærmere beskrevet i udbudsmaterialet. Opgaverne er underlagt vilkår i to aftaler - hhv. en "Rammeaftale om vedligeholdelse og videreudvikling af borger.dk" og en "Kontrakt om drift af borger.dk". Udbuddet omfatter følgende hovedområder: A) Videreudvikling af borger.dk-systemet og udvikling af ny funktionaliet (herunder nye komponenter mv.) i relation til borger.dk-systemet. B) Vedligeholdelse af borger.dk-systemet, herunder løbende deponering af kildekode mv. hos en uafhængig tredjepart. C) Konsulentydelser herunder bl.a. UX/UI og grafiske ydelser, undervisning, testbistand og it-sikkerhedsrådgivning. Dette omfatter bl.a. ydelser såsom optimering af databaseindekser, rådgivning af kunden og dennes samarbejdspartnere om anvendelse, ændringer og integrationer, testbistand særligt mht. brugertest og brugerinvolvering. D) Øvrige ydelser i forbindelse med transition fra nuværende leverandør samt ophørsydelser ved overdragelse til efterfølgende leverandør, herunder bl.a. udarbejdelse af supplerende dokumentation. E) Applikations-, infrastruktur-, datacenter- og netværksdrift mv. af borger.dk-systemet samt support via leverandørens service desk. Opgaverne under A) omfatter bl.a. analyse, rådgivning om arkitektur, løsningsdesign, udvikling, sikring af kildekode, versionsstyring, test, idriftsættelse og videreudvikling. Ordregiver forventer, at opgaver under A) vil udgøre langt hovedparten af opgaverne under rammeaftalen. Opgaverne under B) vil primært bestå af fejlrettelser, tekniske opdateringer og mindre tilpasninger, der fx kan være nødvendige af hensyn til borger.dk-systemets stabilitet og sikkerhed. Opgaverne skal udføres i tæt samarbejde med kunden samt kundens øvrige leverandører. Andre offentlige myndigheder kan også indgå i samarbejdet i forskellige sammenhænge. Ordregiver ønsker at anvende en agil metode i forbindelse med opgaverne under punkt A) og B), og opgaverne skal løses i tæt samarbejde mellem leverandørens og ordregivers medarbejdere. Ordregiver har ret, men ikke pligt, til at købe opgaverne under A), B), C) og D), og omfanget vil bl.a. afhænge af, hvorledes leverandøren præsterer, kundens årlige bevillinger samt eksterne forhold. Leverandøren får ingen eksklusivitet i forhold til disse opgaver. Opgaverne under E) vil kunne variere i omfang i takt med Borger.dk-systemets udvikling, men vil være eksklusive for leverandøren under "Kontrakt om drift af borger.dk".
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72200000 Softwareprogrammierung und -beratung, 72600000 Computerunterstützung und -beratung, 79900000 Veschiedene Dienstleistungen für Unternehmen und andere Dienstleistungen
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: "Kontrakt om drift af borger.dk" indeholder optioner: 1) Option på etablering af et tredje datacenter. Efter etablering af det tredje driftscenter har ordregiver option på aktivering af driftscentret hhv. under almindelig drift og i en beredskabssituation. 2) Som udgangspunkt skal leverandøren levere flere forskellige typer revisorerklæringer. Kunden har ret til at fra-/tilvælge enkelte eller alle revisorerklæringerne. Optionerne er specificeret i udbudsmaterialet.