See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Serviceaftalen vedrørende service på flow-core maskiner produceret af Becton Dickinson Biosciences
Beschreibung: DTU Sundhedsteknologi ønsker at indgå en serviceaftale på Flow-core-maskiner, der er produceret af Becton Dickinson. Instrumenterne vedrører kritisk infrastruktur. Serviceaftalen vil indebære dag til dag service samt support enten remote eller pr. telefon, herunder indkøb af originale reservedel, opdateret software samt kalibrering efter udskiftning af delelementer (alle udskiftelige dele vil være inkluderet i servicen). Serviceaftalen vil omfatte service på følgende Sund flow-core maskiner, som er produceret af Becton Dickinson Biosciences (Waters): - FACS Canto II 3L with HTS Loader, - LSR Fortessa SO 5L with FACSFlow Supply System, - FACSAria Fusion SO 5L, - LSR Fortessa SO 5L with FACSFlow Supply System & HTS Loader, - FACS Melody BV, og - LSR Fortessa X-20 5L with FACSFlow Supply System. Aftalen vil omfatte: - En årlig gennemgang af DTU's maskiner - Dag til dag support på instrumenterne - Udskiftning af delelementer, som f.eks. laser, filter, mv. - Kalibrering af enkelt dele efter montering - Justeringer at filter i forbindelse med opsætning af nye analyse paneler - Opdatering af software
Interne Kennung: 11158
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50000000 Reparatur- und Wartungsdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 38000000 Laborgeräte, optische Geräte und Präzisionsgeräte (außer Gläser), 38600000 Optische Instrumente, 50400000 Reparatur und Wartung von medizinischen Geräten und Präzisionsgeräten, 50800000 Diverse Reparatur- und Wartungsdienste
5. Los
Los: LOT-0000