453704-2025 - Wettbewerb
Dänemark – IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung – Backupløsning til Microsoft 365
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelBackupløsning til Microsoft 365
BeschreibungDen udbudte kontrakt vedrører en Kontrakt om levering af en robust og fremtidssikret backupløsning til Ordregivers Microsoft 365-miljø. I dag har Ordregiver ikke en dedikeret backupløsning for Microsoft 365. For at beskytte data og forbedre mulighederne for gendannelse i tilfælde af hændelser ønsker Ordregiver at anskaffe en moderne SaaS-løsning, der kan håndtere backup og gendannelse af følgende tjenester: Microsoft Teams, OneDrive, SharePoint og Exchange Online for Ordregivers med-arbejdere, der på nuværende tidspunkt omfatter ca. 10.800 brugere med A5-licens og ca. 8.400 brugere med A1-licens. Herudover ønskes der backup af Ordregivers fulde Entra ID. Den ønskede Løsning skal tilbyde en sikker og pålidelig metode til gendannelse af data i Microsoft 365 og Entra ID. Herudover skal Løsningen indeholde en brugervenlig portal, der gør det muligt for Ordregivers medarbejdere selvstændigt at tilgå og gendanne data efter behov. Løsningen skal sikre høj oppe-tid og driftssikkerhed for backup-tjenesten samt understøtte fleksibel dataopbevaringstid, hvor påvirkningen på økonomien ved forskellige retention-periodevalg skal fremgå tydeligt.
Vorherige Bekanntmachung310731-2025
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et offentligt udbud i henhold til Udbudslovens § 56 (Lov nr. 1564 af 15/12/2015), hvilket betyder, at alle interesserede Tilbudsgivere har mulighed for at afgive tilbud i tilknytning til nærværende udbud.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenUdbuddet har obligatoriske optioner på konsulentydelser samt en option for backup af data fra studerende med en Microsoft A5 Student Benefit licens, med tilhørende storage. Backup skal omfatte Exchange Online, OneDrive, Teams og SharePoint sites oprettet af studerende.