2. Verfahren
Verfahren
Titel: Boligselskabet Viborg, Digterparken afd. 5, Renovering Udbud i hovedentreprise
Beschreibung: Projektet omfatter renovering af eksisterende etagebyggeri, der er bestående af 7 stk. 3 plan blokke med i alt 155 boliger. Arbejdet omfatter partiel udvendig efterisolering og udskiftning af alle vinduer og døre. I tagrum udføres ventilationsanlæg, der betjener alle lejligheder. 7 opgange ombygges med ny elevator, og 42 af lejlighederne ombygges til tilgængelighedsboliger med nye køkkener og bad. I tilgængelighedsboliger (totalrenoverede boliger) vil beboere være genhuset. I alle øvrige boliger (let renoverede boliger), vil beboere ikke være genhuset, og entreprenørerne skal tage størst muligt hensyn til dette. Alle installationer i totalrenoverede boliger udskiftes. I de let renoverede boliger og kælder udføres delvis udskiftning af installationer. Friarealer reetableres efter byggearbejder. Med nærværende udbudsbekendtgørelse opfordres interesserede til at anmode om deltagelse i udbuddet.
Interne Kennung: Boligselskabet Viborg, Digterparken afd. 5, Renovering Udbud i hovedentreprise
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres i henhold til proceduren udbud med forhandling med forudgående prækvalifikation
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Udbuddet gennemføres i henhold til proceduren udbud med forhandling, med forudgående prækvalifikation i overensstemmelse med reglerne i LBK nr. 10 af 6. januar 2023 (”Bekendtgørelse af udbudsloven”). Bygherre forbeholder sig ret til at tildele kontrakten på baggrund af tilbudsgivernes indledende tilbud, og således ikke optage forhandling med tilbudsgiverne. ----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Der henvises yderligere til udbudsmaterialet
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45100000 Baureifmachung, 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45210000 Bauleistungen im Hochbau, 45262500 Maurerarbeiten, 45300000 Bauinstallationsarbeiten, 45400000 Baufertigstellung, 45422000 Zimmer- und Tischlerarbeiten, 45330000 Installateurarbeiten, 44100000 Baustoffe und Zubehör, 45442100 Anstricharbeiten