453888-2026 - Wettbewerb
Schweden – Erdbewegungs- und Erdaushubmaschinen sowie zugehörige Teile – Långtidshyra lastbilar och grävmaskiner till VA-enheten
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Långtidshyra lastbilar och grävmaskiner till VA-enheten
Beschreibung: Denna upphandling avser långtidshyra av fordon och maskiner till VA-enheten. Avtalet omfattar två (2) anbudsområden: Anbudsområde 1: Lastbilar - lastväxlare och kranväxlare Anbudsområde 2: Hjulgrävmaskiner inklusive tillbehör
Interne Kennung: KSTFU/2026:102
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 43200000 Erdbewegungs- und Erdaushubmaschinen sowie zugehörige Teile
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34000000 Transportmittel und Erzeugnisse für Verkehrszwecke, 34130000 Kraftfahrzeuge für den Gütertransport, 34140000 Schwerlastfahrzeuge, 34142000 Kranwagen und Muldenkipper, 43000000 Maschinen und Geräte für Bergbau und Steinbrecharbeiten, Baumaschinen, 43260000 Löffelbagger, Bagger und Schaufellader sowie Bergbaumaschinen
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: Långtidshyra lastbilar och grävmaskiner till VA-enheten
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierare: KSTFU/2026:102
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 43200000 Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar
Ytterligare klassificering (cpv): 34000000 Transportutrustning och transporthjälpmedel, 34130000 Motorfordon för godstransport, 34140000 Tyngre motorfordon, 34142000 Kranbilar och dumprar, 43000000 Maskiner för brytning och byggnadsarbeten, 43260000 Gräv-, last- och gruvmaskiner
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001