454261-2026 - Wettbewerb
Schweden – Computeranlagen und Zubehör – Datacenter, Nätverk och Support & utveckling av Netapp-miljö
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Datacenter, Nätverk och Support & utveckling av Netapp-miljö
Beschreibung: Sveriges lantbruksuniversitet (SLU) inbjuder till anbudsgivning i upphandling av datacenter- och nätverksutrustning samt support och utveckling av SLU:s Netapp-miljö. SLU har för avsikt att teckna avtal med en eller flera leverantörer. Upphandlingen är uppdelat i 3 områden: DatacenterNätverkSupport och utveckling av SLU:s Netapp-miljöAnbudsgivaren kan lämna anbud för ett eller flera områden, vilka är valbara. Utvärdering och tilldelning behandlas separat för varje område.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 30200000 Computeranlagen und Zubehör
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Datacenter - Produkter och tillhörande tjänster för datacentermiljöer
Beschreibung: Inom område Datacenter avser SLU kunna beställa leverantörens fullständiga sortiment inom områden såsom servrar, Storage Area Network, Network Attached Storage, lagringssystem, säkerhetskopiering, hypervisor, avbrottsfri kraft, lastbalanserare, modem, övervakning, test- och felsökning, kablage, rack samt andra till datacenter tillhörande produkter.
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:118674:Lot:1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 32522000 Fernmeldetechnische Geräte, 32510000 Drahtloses Fernmeldesystem, 48000000 Softwarepaket und Informationssysteme, 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung, 72222300 Informationstechnologiedienste
Los: LOT-0002
Titel: Nätverk - Nätverksprodukter och tillhörande tjänster
Beschreibung: Inom område Nätverk avser SLU kunna beställa leverantörens fullständiga sortiment gällande nätverk och säkerhetsutrustning samt där tillhörande tjänster.
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:118674:Lot:2
Los: LOT-0003
Titel: Netapp-miljö - Support, förvaltning och vidareutveckling av SLU:s NetApp‑baserade lagringsmiljö
Beschreibung: Inom område Support och utveckling av SLU:s Netapp-miljö avser SLU kunna beställa fullständiga sortiment inom lagringsutrustning till Netapp och där tillhörande tjänster.
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:118674:Lot:3
2. Förfarande
Förfarande
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 30200000 Datorer och datamateriel
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Ytterligare klassificering (cpv): 32522000 Telekommunikationsutrustning, 32510000 Trådlös telekommunikationsutrustning, 48000000 Programvara och informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd, 72222300 IT-tjänster
Del (anbudsområde): LOT-0002
Del (anbudsområde): LOT-0003