2. Verfahren
Verfahren
Titel: Rammeaftaler vedrørende konsulentydelser til ATMP Danmark-programmet
Beschreibung: Udbuddet angår tildeling af tre rammeaftaler/delaftaler vedrørende konsulentydelser til ATMP Danmark-programmet (Advanced Therapy Medicinal Product). Rammeaftalerne er følgende: Delaftale 1: Rammeaftale vedrørende konsulentbistand til gennemførelse af nationale og internationale kortlægninger og analyser af regulatoriske, organisatoriske og strukturelle forhold indenfor udvikling og ibrugtagning af ATMP. Delaftale 2: Rammeaftale vedrørende konsulentbistand til udvikling, opbygning og evaluering af kommunikative værktøjer. Delaftale 3: Rammeaftale vedrørende konsulentbistand til kortlægning af Real-World Data-muligheder til opfølgning på effekt af ATMP. Formålet med rammeaftalerne er at få tilvejebragt og formidlet viden, der kan bidrage til at styrke udvikling, afprøvning og ibrugtagning af kommercielle og akademiske avancerede terapier i Danmark. Konsulenterne vil indgå i en arbejdsgruppe sammen med Amgros og løse opgaverne samt koordinere i et tæt samarbejde med Amgros, der varetager den samlede projektledelse. Konsulenterne skal bidrage med deres viden og fungere som udførende, hvor der er behov for vidensindsamling og udvikling af leverancer. Når afdækning og analyser under delaftale 1 er gennemført, skal konklusionerne herfra formidles under delaftale 2. En del af arbejdet på delaftale 2 må således afvente en vis færdiggørelse af delaftale 1, men det er forventningen, at der også vil blive arbejdet parallelt på de to rammeaftaler. Udførelsen af opgaverne under delaftale 3 forventes endvidere at foregå delvis sideløbende med de øvrige rammeaftaler. Hver rammeaftale/delaftale vil blive tildelt en (1) leverandør.
Interne Kennung: 4040613
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85312320 Beratungsdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 73200000 Beratung im Bereich Forschung und Entwicklung, 85100000 Dienstleistungen des Gesundheitswesens
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale 1: Rammeaftale vedrørende konsulentbistand til gennemførelse af nationale og internationale kortlægninger og analyser af regulatoriske, organisatoriske og strukturelle forhold indenfor udvikling og ibrugtagning af ATMP.
Beschreibung: Delaftalen vedrører support til gennemførelse af kvalitativ dataindsamling og analyser samt dertil hørende evaluering inden for regulatoriske, strukturelle og organisatoriske forhold omkring innovative lægemidler, herunder ATMP, i dansk og international kontekst. Delaftalen omfatter blandt andet opgaveudførelse vedrørende identificering og beskrivelse af centrale regulatoriske udfordringer samt identificering og beskrivelse af mulige løsningsmodeller på disse udfordringer, herunder eksempelvis forenkling af strukturer og processer, vejledning og guides samt andre kommunikative værktøjer og samarbejdsmodeller. Til brug for analysernes tilvejebringelse skal leverandøren tillige udføre de bagvedliggende opgaver relateret til dataindsamling, herunder litteratursøgning og gennemførelse af kvalitativ dataindsamling, såsom interviews med eksperter, facilitering af fokusgruppeinterviews og workshops. Delaftalen omfatter desuden opgaveudførelse inden for en kortlægning, herunder af den tilgængelige ATMP-ekspertise og specifikke kompetencer på området samt de tilgængelige erfaringer, der er med udvikling af akademiske ATMP’er.
Interne Kennung: 1
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 2: Rammeaftale vedrørende konsulentbistand til udvikling, opbygning og evaluering af kommunikative værktøjer.
Beschreibung: Delaftalen vedrører udvikling, opbygning og evaluering af kommunikative værktøjer, der formidler de konkrete produkter, som programmets analyser resulterer i (i delaftale 1), i et brugervenligt koncept. Delaftalen omfatter blandt andet opgaveudførelse vedrørende udformning af forskellige produkter og bud på løsninger, som kan pilotafprøves. Opgaveudførelsen vil blandt andet kunne omfatte udvikling og opsætning af guides til udviklingen af kliniske ATMP’er, ansøgningsprocedurer og myndighedstilladelser primært rettet mod kliniske miljøer, illustrationer af økosystem, visualisering af landkort over ATMP-ekspertise og kompetencer primært i dansk sammenhæng, samt oversættelse og omsætning af udenlandske værktøjer til dansk kontekst. Det er forventningen, at flere af de udarbejdede kommunikative værktøjer skal pilottestes, og der vil hertil i relevant omfang skulle gennemføres brugertest og evaluering af præsentation og indhold i forbindelse med udviklingen af det konkrete produkt. I forlængelse heraf kan det blive relevant med en eventuel tilpasning af produktet.
Interne Kennung: 2
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72200000 Softwareprogrammierung und -beratung, 73200000 Beratung im Bereich Forschung und Entwicklung, 85100000 Dienstleistungen des Gesundheitswesens
Los: LOT-0003
Titel: Delaftale 3: Rammeaftale vedrørende konsulentbistand til kortlægning af Real-World Data-muligheder til opfølgning på effekt af ATMP.
Beschreibung: Delaftalen vedrører systematisk kortlægning af eksisterende og planlagte initiativer for Real-World Data (RWD) og Real-World Evidence (RWE) med relevans for dansk ATMP-implementering og -udvikling. Delaftalen omfatter blandt andet opgaveudførelse vedrørende kortlægning af hhv. eksisterende RWD-data, initiativer og eksisterende datakilder med relevans for ATMP-området samt afdækning og analyse af potentielle anvendelsesmuligheder ift. udvikling og implementering af ATMP’er. Det er forventningen, at dette vil foregå med afsæt i dansk infrastruktur og eksisterende danske data, heriblandt nationale og regionale databaser og registre samt elektroniske patientjournaler, inkl. planlagte og kommende initiativer. Delaftalen omfatter i øvrigt opgaveudførelse vedrørende identificering af udækkede behov for RWD til ATMP-implementering og endeligt konkrete løsninger ud fra de afdækkede behov og tilgængelige datakilder. Opgaveløsningen indebærer herudover input til strategier og forslag til løsningsmodeller for anvendelse af Real-World Data (RWD) til effekt- og sikkerhedsovervågning af såvel akademiske som kommercielle ATMP’er.
Interne Kennung: 3