2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af analyse inden for transport af farligt gods med jernbanen
Beschreibung: Trafikstyrelsen er jernbanesikkerhedsmyndighed i Danmark og har ansva-ret for at godkende jernbaneinfrastruktur og køretøjer samt føre tilsyn med sikkerheden på jernbanen. Dette inkluderer bl.a. transport af farligt gods på jernbanen i henhold BJ 5 070.001-2017 ("Bestemmelser om transport af eksplosiver i jernbanetunnelerne på Storebælt og Øresund"), hvor der er fastsat mængdebegrænsninger for transport af eksplosiver på henholdsvis 5 tons pr. vogn i Storebæltstunnelen og 1 ton pr. vogn i Øre-sundstunnelen. Trafikstyrelsen har behov for at få udarbejdet en rapport, som skal inde-holde en risikovurdering af, om de gældende mængdebegrænsninger på henholdsvis 1 ton og 5 tons pr. vogn som følge af den udvikling, der er sket på området, er sikkerhedsmæssige forsvarlige i dag, eller om de skal justeres. Det omfatter situationer, hvor et godstog med eksplosiver kører i tunnelen uden samtidige passagertog. Da den kommende Femernforbindelse efter planen skal åbne i 2029, vil rapporten også skulle omfatte en eventuel mængdebegrænsning for transport af eksplosiver i jernbanetunnellerne i Femernforbindelsen. Herudover skal rapporten indeholde en analyse af, hvilken sikkerheds-mæssig risiko der er ved at tillade at et passagertog og et godstog, der transporterer andet farligt gods end eksplosiver, kører i det samme jern-banetunnelrør samtidig. Analysen skal endvidere beskrive evt. afstandskrav, der skal være mellem jernbanevogne for at mindske risikoen for detonationsoverførsel mellem de enkelte togvogne (fx om der skal indsættes en tom togvogn mellem vogne med over xx kg eksplosiver). Tilbudsgiveren skal levere en rapport, der omfatter følgende: • Risikoanalyse og scenarievurdering • Vurdering af sikkerhedstiltag • Økonomisk og operationel analyse
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71311200 Beratung für Transportsysteme, 71311230 Dienstleistungen im Eisenbahnbau
5. Los
Los: LOT-0000