2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af rammeaftale om udvikling, vedligehold og support af DR Streaming Apps
Beschreibung: Rammeaftalens formål er at knytte et antal faste leverandører til Kunden til at sikre et effektivt og struktureret samarbejde og levering af ydelser relateret til udvikling, vedligehold og support af DR Streaming Apps der inkluderer DR Lyd og DRTV. DR Streaming Apps skal understøtte flere teknologiske platforme, herunder iOS, Android, Google Play Store, Apple App Store samt HbbTV. DR kan på rammeaftalen indkøbe de hovedydelser, som er angivet nærmere nedenfor. Rammeaftalen danner rammerne for leveringen af centrale ydelser, der understøtter DR’s digitale løsninger og forretningsbehov. Den skal sikre, at applikationerne til streaming (DR Streaming Apps) udvikles, vedligeholdes på en måde, der fremmer stabilitet, sikkerhed og innovation, samtidig med at de lever op til DR’s strategiske mål og brugernes forventninger, der sikrer en enkel konfiguration af design, navigation og indhold baseret på brugerens adfærd, dette skal sikre at DR's public service forpligtelser løses samt at give DR’s redaktionelle teams mulighed for at skabe en værdiskabende brugeroplevelse til alle brugergrupper, fra børn, unge og teenagere til voksne og ældre. DR Streaming Apps har stor udbredelse på tværs af mange brugergrupper. Endvidere skal DR Streaming Apps nemt kunne integreres via dokumenterede API'er med øvrige systemer da de vil være en del af DR’s eksisterende tekniske infrastruktur og økosystem. Gennem en kombination af teknisk ekspertise, rådgivning og fleksibilitet søger aftalen at muliggøre løbende forbedringer og tilpasninger, der matcher skiftende krav og teknologiske fremskridt. DR Streaming Apps skal muliggøre tilpasning af design, navigation og layout for at kunne øge brugerengagementet. Rammeaftalen omfatter følgende hovedydelser: A) Udvikling: Udvikling omfatter skabelse af nye DR Streaming Apps. Ydelsen omfatter alle aktiviteter relateret til udvikling, herunder levering af softwaredesign, implementering og testning af applikationer inklusive integrationer til nødvendige eksisterende løsninger hos Kunden. Desuden skal der i forbindelse med udviklingen sikres den fornødne dokumentation, der sikrer, at overdragelsen af kode og dokumentation understøtter kundens evne til at sikre, at Kunden kan drifte og videreudvikle applikationen fremadrettet. Kunden arbejder agilt, og det skal således i udviklingsarbejdet sikres, at der opnås fleksibilitet og mulighed for løbende tilpasninger og forbedringer. B) Vedligehold: Vedligehold omfatter den løbende proces med at sikre, at applikationer, DR Streaming Apps, fungerer optimalt, herunder ved levering af løbende opdatering og forbedring af eksisterende applikationer, DR Streaming Apps. Dette inkluderer bl.a. fejlrettelse og udbedring af bugs og opdatering af komponenter for at inkludere nye funktioner. Endvidere omfatter det også sikkerhedsopdateringer og ydeevneoptimering. Vedligehold omfatter derudover vedligeholdelse af dokumentation af applikationerne. C) Support: Support omfatter besvarelse af henvendelser fra Kundens brugere og tekniske ressourcer ved levering af 2nd-level support og håndtering af komplekse problemer. Support omfatter fejlfinding, teknisk assistance og vejledning i brugen af applikationerne. Endvidere omfatter support også kommunikation og opdateringer om systemændringer, servicevinduer mm. D) Videreudvikling: Videreudvikling omfatter implementering af nye funktioner og forbedringer til DR Streaming Apps, herunder levering af designforslag, evt. prototyping, udvikling af nye elementer eller ændringer, implementering, herunder kodning, integration af nye moduler og komponenter med eksisterende systemer og testning. Endvidere skal der sikres træning af brugere og opdatering af dokumentation i forbindelse med videreudvikling. Kunden arbejder agilt, og videreudviklingsarbejdet skal understøtte dette. E) Applikationsforvaltning: Applikationsforvaltningsydelsen omfatter den overordnede styring og optimering af en portefølje af DR Streaming Apps for at sikre, at apps fungerer harmonisk sammen og understøtter Kundens mål. Dette inkluderer planlægning og ressourcekoordinering, samt implementering af bedste praksis og standarder for softwareudvikling og drift. Endvidere inkluderer det regelmæssig evaluering og revision af porteføljen. F) Rådgivning: Levering af ekspert og strategisk rådgivning indenfor alle aspekter af applikationsudvikling og applikationsforvaltning. Ydelsen kan inkludere vurdering af eksisterende systemer, identifikation af teknologiske muligheder og trusler samt udvikling af skræddersyet IT-strategi for DR Streaming Apps. Det kan endvidere inkludere vejledning i forhold til valg teknologi løsninger, leverandørstyring, projektledelse og implementering af bedste praksis. Yderligere kan rådgivning omfatte support til beslutningstagning gennem dataanalyse. *** For yderligere information henvises til udbudsmaterialet.
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet er omfattet af udbudsloven (lov nr. 1564 af 15. december 2015 med senere ændringer), som implementerer udbudsdirektivet (direktiv 2014/24/EU).
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72210000 Programmierung von Softwarepaketen, 72220000 Systemberatung und technische Beratung, 72252000 Datenarchivierung, 72253200 Systemunterstützung, 72254000 Softwaretests, 72260000 Dienstleistungen in Verbindung mit Software, 72261000 Software-Unterstützung, 72262000 Software-Entwicklung, 72266000 Software-Beratung, 72267000 Software-Wartung und -Reparatur, 72268000 Bereitstellung von Software, 72310000 Datenverarbeitung, 72320000 Datenbankdienste
5. Los
Los: LOT-0000