455000-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen – Byggemodning af nyt erhvervsområde i forlængelse af bydelen Kolding Nord, Kolding Kommune, Udbud af totalrådgivning
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Byggemodning af nyt erhvervsområde i forlængelse af bydelen Kolding Nord, Kolding Kommune, Udbud af totalrådgivning
Beschreibung: Kolding Kommune har igangsat planlægning og realisering af et nyt erhvervsområde på ca. 147 ha ved Hedevej nord for Kolding. Projektet skal ses i sammenhæng med kommunens strategiske målsætning om at sikre attraktive og motorvejsnære erhvervsarealer til transport-, logistik- og produktionsvirksomheder. Området afgrænses mod syd af Højvangen og Venusvej, mod øst af Vejlevej, mod vest af Dons Landevej og mod nord af det åbne land (Almind Hede). Områdets placering nær det overordnede vejnet, herunder indfaldsvejene til Kolding by samt motorvejene E45 og E20, gør området særligt attraktivt for transport-, logistik- og lagervirksomheder samt andre virksomheder som forudsætter god adgang til motorvejsnettet. Derfor er formålet, at skabe rammer for erhvervsvirksomheder med betydelige arealkrav, højt byggeri og/eller behov for afstand til miljøfølsom anvendelse (boliger). Forud for salg af erhvervsgrunde skal Kolding Kommune (samt de lokale forsyningsselskaber) byggemodne området. For Kolding Kommune omfatter byggemodningen en ændring af områdets trafikale forhold: Lokalplanområdet er overordnet disponeret omkring en gennemgående fordelingsvej, der forbindes til Vejlevej mod øst og Dons Landevej mod vest. Fra fordelingsvejen udlægges tre stamveje, hvor den vestligste stamvej kobles til Højvangen og videre til Venusvej, hvilket skaber forbindelse til det eksisterende erhvervsområde mod syd, Bramdrup Industripark. Forventet entrepriser på ca. 185 mio. kr. ekskl. moms. Der henvises til projektbeskrivelsen for yderligere beskrivelse. Med nærværende udbudsbekendtgørelse opfordres interesserede til at anmode om deltagelse i udbuddet.
Interne Kennung: Byggemodning af nyt erhvervsområde i forlængelse af bydelen Kolding Nord, Kolding Kommune, Udbud af totalrådgivning
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres i henhold til proceduren udbud med forhandling med forudgående prækvalifikation
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: De udbudte ydelser fremgår af udbudsmaterialet. -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- Udbuddet gennemføres i henhold til proceduren udbud med forhandling, med forudgående prækvalifikation i overensstemmelse med reglerne i LBK nr. 10 af 6. januar 2023 (”Bekendtgørelse af udbudsloven”). Bygherre forbeholder sig ret til at tildele kontrakten på baggrund af tilbudsgivernes indledende tilbud, og således ikke optage forhandling med tilbudsgiverne. Såfremt bygherre vælger at gennemføre forhandling, forholder Bygherre sig ret til at foretage en reducering af antallet af tilbudsgivere. der henvises til ubudsmaterialets udbudsbetingelser. --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros, 71600000 Technische Tests, Analysen und Beratung, 71541000 Projektmanagement im Bauwesen, 71247000 Beaufsichtigung der Bauarbeiten, 71332000 Dienstleistungen im Bereich Geotechnik, 71322500 Technische Planungsleistungen für Verkehrsanlagen