2. Verfahren
Verfahren
Titel: Echipamente instalatie MELTIN POT 2 LOTURI
Beschreibung: Produsele sunt necesare in proiectul „Activități de cercetare și infrastructură experimentală pentru demonstrarea tehnologiei reactorilor rapizi răciți cu plumb – 4ALFRED” din cadrul Programului Creștere Inteligentă, Digitalizare și Instrumente Financiare 2021-2027 in vederea realizarii activitatilor de cercetare-dezvoltare (experimente, analize si simulari numerice aferente instalatiei Meltin’Pot definite in proiectul 4ALFRED) ce abordează un domeniu practic neexplorat privind: interacţiunea combustibil nuclear de tip MOX- plumb topit, redistribuirea combustibilului în plumbul topit în situaţia defectării extinse a tecilor creioanelor de combustibil, retenţia produşilor de fisiune în plumb, si/sau migrarea acestora în gazul de acoperire, investigarea retenţiei în plumb a izotopilor de poloniu (Po), cu precădere a 210Po. Număr zile până la care se poate raspunde la solicitarile de clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor/candidaturilor: 11 zile.Număr zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor/candidaturilor: 18 zile.
Vorherige Bekanntmachung: 59298-2026
Interne Kennung: 32306920_2026_PAAPD1605333
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 39300000 Diverse Ausrüstungen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Lot 1 - Telemanipulator dublu telescopic - 2 buc
Beschreibung: LOT 1 - TELEMANIPULATOR DUBLU TELESCOPIC Cele 2 telemanipulatoare dublu telescopice sunt necesare realizarii activitatilor de cercetare din Modulul 4- Meltin’Pot in care se investigheaza comportamentul poloniului în plumbul lichid. Poloniul va fi măsurat în fază gazoasă pentru a determina presiunea vaporilor de Po evaporat din plumbul lichid, dar vor fi masurate/caracterizate si mostre de plumb lichid pentru a determina retenția acestuia în plumb. Cele doua linii de prelevare probe necesita utilizarea de dispozitive dedicate (de tip telemanipulator) care sa permita manevrarea si extractia probelor atat din recipientele de barbotare (din quartz) in cazul liniei de prelevare a probelor de gaz, cat si a incintei inerte detasabila ce contine probele de plumb topit.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 42418900 Lade- oder Fördervorrichtungen
Los: LOT-0002
Titel: Lot 2 - Brat cald telemanipulator - 2 buc
Beschreibung: Lot 2 - Brat cald telemanipulator - 2 buc Cele 2 brate calde (brate „slave”) sunt necesare realizarii activitatilor de cercetare/campanii experimentale din Modulul 1-Meltin’Pot. Vor fi realizate teste de interacţiune dedicate, cu scopul de a evalua performanţele de securitate ale combustibilului în diferite scenarii în care combustibilul MOX intră în contact cu agentul de răcire, plumb topit. Investigaţiile vor fi concentrate pe interacţia combustibil - agent de răcire (FCI), atât pentru combustibil proaspăt cât şi pentru combustibil iradiat (la diverse grade de ardere) şi pe interacţia combustibil-teacă-agent de racire (FCCI). Bratele „slave” sunt dispozitive dedicate (“brate calde” – “slave arms") care vor permite manevrarea in interiorul celulei de examinare din laboratorul de examinare post-iradiere (LEPI) a pastilelor de combustibil la diferiţi paşi de timp (în cazul pastilelor multiple) sau pentru extracţia mini-elementelor combustibile din vasul de testare, prelucrarea acestora si pregatirea probelor pentru analize prin difractie de raze X (XRD), microscopie electronică cu baleiaj cuplata cu spectroscopia cu raze X cu dispersie dupa energie (SEM/EDX), microscopie optica, spectrometrie gamma, etc.
Interne Kennung: 2