455304-2026 - Planung
Dänemark – Unternehmensfinanzierung und Risikokapital – Markedsdialog om udvikling af Ballerup Idrætsby og nyt idrætsanlæg
Vorinformation oder eine regelmäßige nicht verbindliche Bekanntmachung nur zu Informationszwecken
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelMarkedsdialog om udvikling af Ballerup Idrætsby og nyt idrætsanlæg
BeschreibungBallerup Kommune vil sikre bedre rammer for idrætten i kommunen ved at opføre nye idrætsfaciliteter og udvikle Ballerup Idrætsby. Kommunen ønsker med denne markedsdialog at undersøge mulighederne for samarbejde med investorer og idrætsaktører, som kan bidrage med viden, erfaring og finansiering. Samarbejdet kan omfatte opførelse af en ny større idrætsfacilitet med et budget i omegnen af 250 mio. kr. og/eller øvrig udvikling af Ballerup Idrætsby, evt. via et offentligt-privat samarbejde eller anden samarbejdskonstellation. Der er ikke truffet beslutning om format, størrelse, funktionalitet m.m. på nye idrætsfaciliteter, da Ballerup Kommune ønsker en dialog med markedet og brugere herom forinden. Ballerup Kommune vil gerne udvikle Ballerup Idrætsby, så den også i fremtiden er et attraktivt samlingspunkt for breddeidræt, eliteidræt og fritidsliv. Det skal ske via udarbejdelse af en ny visions- og udviklingsplan for Ballerup Idrætsby, der sætter en samlet retning for udvikling af faciliteter, udearealer og fællesskaber. Markedsdialogen omfatter hele Ballerup Idrætsby med undtagelse af Ballerup Super Arena, East Kilbride-badet og sportskollegiet samt private og erhvervsejede arealer og boliger jf. Bilag 5. Arealerne heromkring kan indgå i udviklingen af Ballerup Idrætsby. Udviklingen kan i princippet kombineres med by-, bolig- og erhvervsudvikling i området, da Ballerup Kommune ønsker inspiration til at nytænke idrætsbyen inden for rammerne af den politiske ambition om bedre rammer for idrætten. Formålet med markedsdialogen er at indhente viden, erfaringer og perspektiver fra markedet samt at undersøge mulighederne for samarbejde, investeringer og medfinansiering. Dialogen har tre overordnede formål: 1. Afdække interesse: At undersøge, om og i hvilken form private investorer, udviklere, idrætsaktører og lokale virksomheder har interesse i at bidrage til at udvikle Ballerup Idrætsby og Nyt Idrætsanlæg. 2. Indkredse rammer: At indsamle viden om, hvilke finansieringsmodeller og samarbejdsformer der er realiserbare set fra markedets perspektiv, og dermed bidrage til at afgrænse de rammer, inden for hvilke konkrete projekter kan udvikles. 3. Indsamle fagligt input: At hente konkrete erfaringer, idéer og input fra relevante aktører til brug for den videre udvikling af Ballerup Idrætsby og Nyt Idrætsanlæg. Fokus i denne markedsdialog er på investorer, herunder pensionsselskaber, kapitalforvaltere, ejendomsinvestorer og større lokale virksomheder eller idrætsaktører med konkrete projektideer og forslag til finansiering. Alle aktører, der enten er en virksomhed etableret i Ballerup Kommune eller en investor/privat aktør, der ønsker at bidrage til finansieringen af udviklingen af Ballerup Idrætsby opfordres til at deltage i markedsdialogen. Markedsdialogens rammer: Markedsdialogen er tilrettelagt med to separate dialogspor med henblik på at sikre, at dialogen målrettes de respektive aktørers profil og interesser: 1) Investorsporet, som henvender sig til investorer, herunder pensionsselskaber, kapitalforvaltere, ejendomsinvestorer og andre aktører med interesse i investering i eller medfinansiering af idrætsfaciliteter, boliger, hotel, restaurant, fitnesscenter, friplejehjem, ældre- eller ungecenter eller andet med kommercielt eller almennyttigt formål, der kan bidrage til udviklingen af Ballerup Idrætsby, og 2) Virksomhedssporet, som henvender sig til større lokale virksomheder eller foreninger mv., der har hjemsted eller væsentlig aktivitet i Ballerup Kommune, og som har interesse i at bidrage til udviklingen af Ballerup Idrætsby eller i at benytte faciliteter, arealer eller øvrige tilbud i idrætsbyen. Markedsdialogen gennemføres som følger: Interesserede aktører tilmelder sig markedsdialogen og indsender samtidig en skriftlig besvarelse af spørgsmålene i afsnit 6 i markedsdialogmaterialet ved brug af spørgearket i bilag 11. På baggrund af de modtagne interessetilkendegivelser og de skriftlige besvarelser vil Ballerup Kommune udvælge op til fem (5) investorer til deltagelse i investorsporet. Alle virksomheder mv., der passer på den ovenfor under pkt. 2) anførte beskrivelse, vil blive inviteret til deltagelse i virksomhedssporet. For så vidt angår investorsporet vil Ballerup Kommune ved udvælgelsen navnlig lægge vægt på aktørens relevante erfaring og kompetencer samt aktørens forventede evne til at bidrage med konkrete og kvalificerede perspektiver til markedsdialogen. Ballerup Kommune kan således ikke garantere, at alle, der ønsker at deltage, får mulighed herfor, idet dette vil afhænge af det samlede antal modtagne interessetilkendegivelser. Dernæst vil Ballerup Kommune på baggrund af de modtagne skriftlige besvarelser og under hensyntagen til besvarelsernes indhold og relevans indkalde til mundtlige dialogmøder. For investorsporet vil sådanne møder blive afholdt som individuelle møder med den enkelte investor eller aktør, mens der for virksomhedssporet vil blive afholdt ét fælles møde for de deltagende virksomheder. Ved de mundtlige møder vil de skriftlige besvarelser og de spørgsmål og perspektiver, der er fremkommet, i relevant omfang blive inddraget i dialogen. Inden for hvert spor vil dialogmøderne blive afholdt på samme grundlag, således at alle deltagende aktører inden for det pågældende spor behandles på lige vilkår. Aktører, der ønsker at deltage i markedsdialogen, bedes tilmelde sig senest 28. august 2026 ved at sende en e-mail til Ballerup Kommunes rådgiver, HortenDahl på tld@hortendahl.dk samt vedlægge en skriftlig besvarelse af dialogspørgsmålene. Der udbetales ikke honorar fra Ballerup Kommune for aktørernes deltagelse i markedsdialogen. Markedsaktørens eventuelle omkostninger forbundet med anmodning om deltagelse i markedsdialogen samt aktørernes omkostninger forbundet med selve gennemførelsen af markedsdialogen er således Ballerup Kommune uvedkommende. Markedsdialogmaterialet kan findes på Ballerup Kommunes hjemmeside.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66122000 Unternehmensfinanzierung und Risikokapital
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66131100 Pensionsinvestitionsdienste, 70120000 Kauf und Verkauf von Immobilien, 70130000 Vermietung von Grundstücken im Eigenbesitz, 92610000 Betrieb von Sportanlagen