455315-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Reinigungs- und Hygienedienste – Genudbud af skadeservice, Københavns Kommune
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelGenudbud af skadeservice, Københavns Kommune
BeschreibungOrdregiver ønsker at indhente tilbud på en rammeaftale på skadeservice til Københavns Kommunes bygninger og ejendomme.Aftalen favner hovedsageligt oprydning, rengøring og sanering efter brand-, vand- og stormskader. I brandtilfælde skal leverandøren være i stand til at yde parallelindsatser med Hovedstadens Beredskab (HBR).Aftalen omfatter skadeservice hele døgnet alle ugens dage hele året. Opgaverne kan både opstå akut eller være planlagte. Desuden omfatter skadeservice værdiredning og -opbevaring. Oprydning, rengøring og sanering i forbindelse med fund af død og generel socialrengøring er også omfattet af aftalen (udelukkende i Københavns Kommunes bygninger og ejendomme).Udbuddet opdeles i to delaftaler.Bemærk at der ikke vil blive besvaret spørgsmål i ugerne 29, 30 og 31 grundet sommerferien.
Interne Kennung2026-0224575
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90900000 Reinigungs- und Hygienedienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 75250000 Dienstleistungen der Feuerwehr und von Rettungsdiensten, 75251100 Brandbekämpfung, 90911000 Wohnungs-, Gebäude- und Fensterreinigung
5. Los
LosLOT-0001
TitelDelaftale 1
BeschreibungDelaftale 1 vedrører skadeservice og parallelindsatser i tilfælde af brand i Københavns Kommunes bygninger og ejendomme. Leverandøren kan udelukkende rekvireres til en opgave af Hovedstadens Beredskab (HBR). Leverandøren skal kunne stille med kvalificeret mandskab, herunder hjælperøgdykkere, der kan samarbejde med HBR om skadestop, skademinimering og værdiredning af ejendomme(n) og løsøre. Ved aktiv brand er det HBR, der har hovedansvaret for skadestedet, og Leverandøren skal følge instrukserne fra HBR.Når HBR har forladt skadestedet, overdrages ansvaret for skadestedet til Leverandøren, der skal foretage skadeservice i almindelighed. Leverandøren skal udføre arbejdet i sædvanlig kvalitet ud fra branchens sædvaner. Desuden skal Leverandøren forhindre, at skaden medfører, at nye skader opstår.
Interne Kennung2026-0224575-0
LosLOT-0002
TitelDelaftale 2
BeschreibungDelaftale 2 vedrører almindelig skadeservice hovedsageligt i tilfælde af vand- og stormskader. Leverandøren skal både kunne levere skadeservice akut og ved planlagte opgaver. Formålet med skadeservice er at redde Kundens værdier og ejendomme samt stoppe og minimere skaden på Kundens ejendomme og værdier. Leverandøren skal udføre arbejdet i sædvanlig kvalitet ud fra branchens sædvaner. Desuden skal Leverandøren forhindre, at skaden medfører, at nye skader opstår.
Interne Kennung2026-0224575-1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90911000 Wohnungs-, Gebäude- und Fensterreinigung
Optionen
Beschreibung der OptionenKøbehavns Kommune kan udvide Aftalens dækningsområde, jf. Bilag 1B, pkt. 1.3.1.