455727-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Transformatoren – 45 MVA Transformer til Lolland Vand & Energi A/S
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel45 MVA Transformer til Lolland Vand & Energi A/S
BeschreibungLolland Vand & Energi A/S vil indkøbe et elkedelanlæg, som skal anvendes til fjernvarmeproduktion på 40 MW. Indkøbet er opdelt i forskellige spor, hvoraf dette udbud omhandler selve transformeren. Transformeren skal opføres som en del af den samlede etablering af ny produktion på Drammenvej 1, 4900 Nakskov. Den nye varmeproduktion vil bestå af følgende dele: 40 MW Elkedel, Bygning inkl. el og vvs, Kabel- og fundamententreprise, Varmeinstallation mellem elkedel og varmeværk og 45 MVA Transformer (nærværende udbud) Projektets formål er at tilføje en elkedel som øger forsyningssikkerheden i spids- og reservelast situationer, ved at øge rådigheden over flere forskellige energiformer. Transformeren skal tilsluttes elkedlen og elnettet. Der gøres opmærksom på, at projektet skal godkendes af myndigheden forinden kontraktindgåelse, hvilket forventeligt sker i februar 2027.
Interne Kennung741299
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 31170000 Transformatoren
Zusätzliche Einstufung (cpv): 31172000 Spannungswandler
5. Los
LosLOT-0000