See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Ændring af kontrakt vedr. udarbejdelse af tre separate miljøvurdering af tre planer for fremskyndelsesområder til netinfrastruktur
Beschreibung: Energistyrelsen har, grundet uforudsete omstændigheder, som Energistyrelsen ikke kunne have forudset på udbudstidspunktet, behov for at indgå et tillæg til en eksisterende aftale om løsning af opgaver forbundet med udarbejdelse af to af miljørapporterne til henholdsvis Ny netstruktur Nordjylland og Nyt elnet Aarhus-Aabenraa, der udvider den oprindelige kontraktværdi med 760.400 kr. Det er Energistyrelsens vurdering, at dette tillæg ikke udgør en ændring af et grundlæggende element i kontrakten, herunder da den er omfattet af udbudslovens §183, og at tillægget derfor kan foretages inden for den afholdte udbudsproces og de udbudsretlige rammer for ændringer af kontrakter. Energistyrelsen indgik i februar 2025 en aftale vedrørende udarbejdelse af tre separate miljøvurderinger af tre planer for fremskyndelsesområder til netinfrastruktur via et konkret indkøb på KEFMs dynamiske indkøbssystem for tekniske rådgiverydelser, se bekendtgørelse nr. 596145-2025. Efterfølgende har der været behov for en række ændringer i forbindelse med udarbejdelse af miljøvurderingerne af bekendtgørelserne vedr. netfremskyndelsesområderne. Det skyldes, at miljøvurderingerne har skulle følge et nyt EU-regelsæt og anvende VEIII-direktivets artikel 15e, der giver mulighed for at udpege såkaldte fremskyndelsesområder, hvori projekter kan undtages fra krav om udarbejdelse af en miljøkonsekvensvurdering og habitatvurdering på projektniveau. Formålet med reglerne er at øge hastigheden i tilladelsesprocessen ved at miljøbeskyttelsen således sikres på planniveau. Projekterne er dog ikke undtaget fra særlovgivningen på nationalt niveau. Oplysningsgrundlaget og bevisbyrden i miljøvurderingerne skal forstås på en helt ny måde, og der er samlet set tale om et komplekst regelsæt. Energistyrelsen kunne ikke på tidspunktet for udbuddet have forudset omfanget af miljøvurderingsopgaven, da EU-regelsættet som miljøvurderingerne skulle baseres på ikke har været afprøvet før, hverken i Danmark eller andre medlemslande. Tillægget ændrer ikke ved kontraktens overordnede karakter. Der skal fortsat udarbejdes miljøvurderinger for de samme tre fremskyndelsesområder til netinfrastruktur. Dertil vil tillægget ikke kunne overstige 50 % af den oprindelige kontrakt på 2.000.000 kr. ekskl. moms.
Interne Kennung: 8001-4006
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
5. Los
Los: LOT-0000