See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af fagentrepriser ifm. opførelse af familieboliger på Ejlstrupvej
Beschreibung: H. Skjøde Knudsen skal for bygherren Fyns Almennyttige Boligselskab ("FAB") opføre 42 familieboliger fordelt på 7 bygninger på Ejlstrupvej 191 i Odense V. Boligerne opføres i traditionelt murværk, mørke betontagsten samt træ/alu vinduer og døre. Indvendigt består lejlighederne af køkken, opholdsrum og badeværelse. Der er tale om 2-, 3- og 4-værelseslejligheder som har en størrelse fra 62 m² til 110 m². For bygherren er der stor fokus på sammenhold og fællesskab for deres beboere, og derfor er alle indgangssider til boligen placeret ind mod bebyggelsen store fælles grønne område. Byggeriet følger FAB’s bæredygtighedsplan, hvor der stilles krav til blandt andet brug af miljøcertificerede- og indeklimavenlige materialer både udvendig og indvendig og opføres i funktion og kvalitet i henhold til FAB’s generelle kravspecifikation. I hver ende af bebyggelsen har beboerne mulighed for at parkere på dertil indrettede P-pladser. Til opførsel af de 42 familieboliger i Ejlstrup har H. Skjøde Knudsen som udbudsfuldmægtig for FAB i alt 12 fagentrepriser udbudt i særskilte delkontrakter: Delaftale 1: Anlæg Delaftale 2: Beton, Pladsstøbt Delaftale 3: Indvendige vægge, porebeton Delaftale 4: Betonelementer inkl. montage Delaftale 5: Murer Delaftale 6: Tømrer Delaftale 7: Gulve Delaftale 8: El Delaftale 9: VVS Delaftale 10: Ventilation Delaftale 11: Maler Delaftale 12: Køkkener og inventar. Denne bekendtgørelse vedr. Delaftale 1, 2, 5, 7, 8, 9 og 11.
Vorherige Bekanntmachung: 336774-2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Anlæg
Beschreibung: Beplantningsarbejder samt legeredskaber
Haupteinstufung (cpv): 45236000 Oberbauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Delaftalen indeholder optioner på: - Tillæg for drift og vedligehold af beplantning, - Tillæg/fradrag for ”Stativ” med Efeu mellem og ved terrasser som adskillelse af disse - Tillæg for Ligusterhæk mellem og ved terrasser
Los: LOT-0002
Titel: Beton, pladsstøbt
Beschreibung: Fundamenter inkl. sokkel som afsluttes med berapning. Komplet terrændæk inkl. radonplade, isolering og beton.
Haupteinstufung (cpv): 45262300 Betonarbeiten
Beschreibung der Optionen: Delaftalen indeholder følgende optioner: - Udstøbning af reselitter i porebetonvægge - Tillæg for øget armering - Fradrag for mindre armering - Ekstra beton ved blød bund - Tillæg for isolering mod gulv i skur
Los: LOT-0005
Titel: Murer
Beschreibung: Skalmuring af facader med 2 forskellige mursten og én fugefarve inkl. sokkelpuds samt flise-/klinkearbejde indvendigt i boligerne. Ved spring i bygningers højde udføres der ophængt murværk.
Haupteinstufung (cpv): 45262500 Maurerarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45262520 Mauerarbeiten, 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten
Beschreibung der Optionen: Delaftalen indeholder følgende optioner: - Tillæg for kalkmørtel - Tillæg for udstøbning af reselitter i porebetonvægge - Tillæg for etablering af hul i murværk i gavle til dør/adgangslem
Los: LOT-0007
Titel: Gulve
Beschreibung: Undergulv på 1.salen i 14 boliger og trægulv i samtlige 42 boliger.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45432100 Bodenverlege- und Bodenbelagsarbeiten
Beschreibung der Optionen: Delaftalen indeholder følgende optioner: - Tillæg for fejelister - Tillæg for 3 mm. selvnivellerende gulvspartel på terrændæk - Tillæg for 14 mm lamelparketgulv
Los: LOT-0008
Titel: El
Beschreibung: Komplet EL-installation i 42 boliger inkl. belysningsarbejder på udenomsarealer.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45310000 Installation von elektrischen Leitungen
Beschreibung der Optionen: Delaftalen indeholder følgende optioner: - Fradrag for tomrør til PDS udgår - Tillæg for indbygning af FJV transformer - Tillæg for lys i boligers tagrum - Tillæg for installationer i skur så det kan indeholde toilet - Tillæg/fradrag for ændring af stikkontakttype (fra Fuga til Euro) - Tillæg for udvendig stikkontakt ved terasser
Los: LOT-0009
Titel: VVS
Beschreibung: Komplet Vand- og Varmeinstallation i 42 boliger inkl. arbejder i terræn.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45231300 Bauarbeiten für Wasser- und Abwasserrohrleitungen, 45331000 Installation von Heizungs-, Lüftungs- und Klimaanlagen, 45330000 Installateurarbeiten
Beschreibung der Optionen: Delaftalen indeholder følgende optioner: - Tillæg for væghængt toilet med P-vandlås - Tillæg for linjeafløb - Fradrag for frostsikker udendørshane udgår ved hver bolig - Tillæg for installationer i skur så det kan indeholde toilet
Los: LOT-0011
Titel: Maler
Beschreibung: Komplet malerarbejde i 42 boliger inkl. grovrengøring og slutrengøring.
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45442100 Anstricharbeiten
Beschreibung der Optionen: Delaftalen indeholder følgende optioner: - Tillæg for malerreparationer på alle døre/vinduer - Tillæg for ekstra gulvvask inden aflevering af byggeriet