2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udzielenie i obsługa kredytu długoterminowego w wysokości do 8.000.000,00 zł z przeznaczeniem na finansowanie planowanego deficytu w 2025 roku
Beschreibung: Przedmiotem zamówienia jest udzielenie i obsługa długoterminowego kredytu w wysokości 8.000.000,00 zł z przeznaczeniem na sfinansowanie planowanego deficytu w 2025 roku w związku z realizacją zadań inwestycyjnych na terenie Gminy i na spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu zaciągniętych kredytów przypadających do spłaty w 2025 roku. Przeznaczenie kredytu i upoważnienie do zaciągnięcia kredytu zgodnie z Uchwałą Budżetową Gminy Łososina Dolna na 2025 rok Nr 82/XI/2024 Rady Gminy w Łososinie Dolnej z dnia 20 grudnia 2024 roku ze zmianami. Wymagania (kryteria jakościowe): 1) Okres kredytowania – od dnia podpisania umowy do dnia 30.09.2034 r. 2) przewidywane zaciągnięcie kredytu możliwość pobierania transzami od dnia podpisania umowy do 31.12.2025 r. 3) Karencja w spłacie kredytu – do 30.03.2031 r., 4) Uruchomienie kredytu nastąpi w oparciu o pisemną dyspozycję, która zostanie złożona Wykonawcy. Dopuszcza się złożenie dyspozycji w wersji papierowej lub drogą elektroniczną na adres e-mail wskazany w umowie. 5) Uruchomienie kredytu musi nastąpić w następnym dniu po dniu, w którym zostanie złożona dyspozycja o uruchomienie kredytu i środki zostaną przekazane przez Wykonawcę na rachunek Zamawiającego wskazany w umowie. 6) Rozliczenia między Zamawiającym a Wykonawcą będą prowadzone w walucie PLN, 7) Spłata kredytu będzie następować w 16 ratach w okresie od 31.03.2031 r. do 30.09.2034 r., zgodnie z harmonogramem zaciągnięcia i spłaty kredytu w kwocie 8 000.000,00 zł. 8) Spłata odsetek – następować będzie miesięcznie, naliczanych od dnia uruchomienia kredytu. Odsetki będą płatne do ostatniego dnia roboczego każdego miesiąca. Bank zobowiązany jest do wyliczenia odsetek za każdy miesiąc i przekazania bez wezwania obciążenia Zamawiającemu do 25 dnia każdego miesiąca w wersji papierowej lub drogą elektroniczną na adres e-mail wskazany w umowie. Do formuły naliczania odsetek przyjmuje się rzeczywistą liczbę w roku, przez którą należy rozumieć odpowiednio: 365 lub 366 dni, a każdy miesiąc to rzeczywista liczba dni (tj. z uwzględnieniem faktycznej liczby dni lutego w każdym roku). 9) Oprocentowanie kredytu a) Kwota wykorzystanego kredytu jest oprocentowana w stosunku rocznym, według zmiennej stopy procentowej. Stopa procentowa równa jest wysokości stawki referencyjnej, powiększonej o marżę Banku. b) Stawkę referencyjną stanowi stawka WIBOR 1M oznaczająca stopę procentową dla międzybankowych depozytów 1-miesięcznych, wyliczonej jako średnia z ostatniego miesiąca poprzedzającego miesiąc, za który naliczane jest oprocentowanie, c) W przypadku gdy stawka WIBOR 1M osiągnie wartość niższą od 0, do określenia stopy procentowej przyjmuje się stawkę WIBOR 1M na poziomie równym 0 powiększoną o marżę Banku. d) W przypadku likwidacji wskazanej w umowie stawki WIBOR zostanie ona za porozumieniem stron zmieniona na stawkę, która jako wskaźnik referencyjny zastąpi stawkę WIBOR, albo na stawkę najbardziej zbliżoną wielkością i charakterem do stawki WIBOR, bez kosztów obciążających Kredytobiorcę e) Marża Banku jest stała w całym okresie kredytowania. UWAGA!!! Dla celów oceny ofert przyjmuje się, że WIBOR 1M wynosi 4,84%. 10) Wskazana w ofercie marża Banku (w stosunku rocznym) jest obowiązująca przez cały okres kredytowania. Zmiana wysokości oprocentowania odsetek w okresie kredytowania dopuszczalna jest w przypadku jedynie zmiany stawki WIBOR 1M. UWAGA!!! Stosownie do art. 92 ust.1 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 roku o finansach publicznych (t.j. Dz. U. 2024 r. poz. 1530 ze zm.) KAPITALIZACJA ODSETEK JEST NIEDOPUSZCZALNA! 11) Tytułem zabezpieczenia spłat kredytu wraz z odsetkami Zamawiający wystawi weksel „in blanco” wraz z deklaracją wekslową, podpisaną przez Zamawiającego przy kontrasygnacie Skarbnika Gminy. 12) Zamawiający zastrzega sobie możliwość wcześniejszej spłaty kredytu bez żadnych kosztów finansowych obciążających Zamawiającego (bez żadnych kosztów rekompensacyjnych). 13) W przypadku wcześniejszej spłaty kredytu, odsetki liczone będą za okres jego faktycznego wykorzystania. 14) Odsetki będą naliczane od kwoty rzeczywistego zadłużenia. 15) Zamawiający zastrzega sobie możliwość pobrania (zaciągnięcia) niniejszego kredytu w mniejszej wysokości tj. możliwość niewykorzystania pełnej kwoty kredytu w przypadku uzyskania ponadplanowych dochodów lub niewykorzystania wydatków budżetowych bez konsekwencji finansowych dla Zamawiającego tj. bez opłaty prowizji za gotowość od kwoty niewykorzystanego kredytu. 16) W przypadku zaciągnięcia kredytu w niepełnej wysokości, raty kredytu ujęte w harmonogramie spłat kredytu ulegają proporcjonalnemu zmniejszeniu. 17) Zamawiający zastrzega sobie, że od przyznanego kredytu Bank nie pobierze żadnej prowizji od kredytu tj. ● prowizji przygotowawczej, ● prowizji od przyznanego kredytu, ● prowizji od wcześniejszej spłaty kredytu (całości lub części), ● prowizji od niewykorzystanej kwoty kredytu, ● prowizji od prowadzonych w tym zakresie rachunków bankowych. 18) Zamawiający nie dopuszcza możliwości udzielenia bankowi pełnomocnictwa do dysponowania rachunkiem bankowym Gminy Łososina Dolna. 19) W szczególnie uzasadnionych przypadkach na wniosek Zamawiającego dopuszcza możliwość za zgodą Banku – przesunięcia terminu spłaty raty kredytu. Powyższy wniosek powinien być przedłożony przez Zamawiającego nie później niż na 7 dni przed terminem płatności raty kredytu. 20) Kredyt nie może być obciążony innymi opłatami niż wymienione w SWZ. Szczegółowy opis przedmiotu zamówienia zawarty w SWZ (szczególnie w rozdziale 4) z załącznkami.
Vorherige Bekanntmachung: 712354-2025
Interne Kennung: IFS.271.55.2025.SM
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66113000 Kreditgewährung
5. Los
Los: LOT-0001