456113-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Dienstleistungen von Sicherheitsdiensten – Rammeaftale for vagttjenester og eskortering
Auftragsbekanntmachung – Sonderregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelRammeaftale for vagttjenester og eskortering
BeschreibungETK udbyder hermed rammeaftale vedrørende Vagttjenester og Eskortering. Rammeaftalen har til formål at sikre leveringssikkerhed af vagter til følgende ydelseskategorier: • Fast vagt: o Ved Fast vagt forstås fast bemanding på en bestemt lokation i nærmere definerede tidsrum i henhold til den enhver tid gældende vagtinstruks • Vagtrundering og tilsyn: o Ved vagtrundering forstås udførelse af en af ETK nærmere defineret vagtin-struks som affattes i Leverandørens runderingsbeskrivelse. • Eskortering: o Ved Eskortering forstås ledsagelse og opsyn af ikke-sikkerhedsgodkendte eksterne, fx leverandører, entreprenører eller rådgivere og deres medarbejdere på Forsvarets etablissementer Det nærmere indhold og omfang af ydelserne fremgår af udbudsmaterialet. Rammeaftalen tildeles to Leverandører, som rangeres på en kaskade på baggrund af ETK’s tilbudsevaluering, jf. pkt. 4. Konkrete ordrer på Rammeaftalen bliver tildelt som følger: Ordrer tildeles den første Leverandør i kaskaden. Såfremt denne Leverandør pga. kapacitetsmæssige årsager ikke kan udføre ordren inden for de fastsatte frister, jf. Rammeaftalens pkt. 9, vil den anden Leverandør i kaskaden blive tildelt ordren. Rammeaftalen har en forventet estimeret værdi i aftalens ordinære løbetid på DKK 225 mio. eksklusiv moms fordelt på DKK 100 mio. i aftalens første år, DKK 50 mio. i hvert af Rammeaftalens andet og tredje år samt DKK 25 mio. i Rammeaftalens fjerde år. Estimatet forudsætter, at der indtræder forhold undervejs i aftaleperioden, som påvirker om-sætningen på Rammeaftalen i nedadgående retning, herunder men ikke afgrænset til anvendelse af værnepligtige til bevogtningsopgaver. Se Rammeaftalens pkt. 7.1 for uddybende herom. Der er dog stor usikkerhed forbundet med, hvorvidt der indtræder forhold, der påvirker omsætningen på Rammeaftalen i nedadgående retning, og såfremt der ikke måtte indtræde forhold, som måtte have den angiven effekt, og rammeaftalens optioner om forlængelse i op til 36 måneder udnyttes til fulde, estimeres Rammeaftalens værdi i den totale løbetid til DKK 700 mio. Værdien er alene udtryk for et skøn, der baserer sig på tidligere indkøb og de på udbudstids-punktet forventede kommende indkøb. Den forventede estimerede økonomiske værdi er således ikke bindende for ETK, og Leverandøren kan ikke betragte den estimerede værdi som en garanteret omsætning eller pligt for ETK til at aftale en bestemt mængde af de Ydelser, som er omfattet af Rammeaftalen. Rammeaftalens maksimale økonomiske omfang i den totale løbetid udgør i alt DKK 1.1 mia., eksklusiv moms. Rammeaftalens maksimale økonomiske omfang udgør således en ret til for ETK at købe via aftalen uanset indkøbsvolumenen måtte overstige den årlige estimerede værdi. Rammeaftalen ophører uden varsel, såfremt ETK’s maksimale værdi af Rammeaftalen iht. Udbudsbekendtgørelsen overskrides forud for ovenstående. Årsagen til Rammeaftalens maksimale værdi er risikoen for, at ETK’s fremtidige behov overstiger det på udbudstidspunk-tet estimerede behov særligt henset til den øgede økonomi og aktivitetsniveau i Forsvaret som følge af Forsvarsforliget for 2024-2033, Aftale om styrkelse af Forsvarets kampkraft af 22. februar 2025 og den nuværende sikkerhedspolitiske situation.
VerfahrensartOffenes Verfahren
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet afholdes efter reglerne i udbudslovens afsnit III (light-ydelser), og ETK har i Udbudsbetingelserne fastlagt en procedure i henhold til udbudslovens § 187 (Lov nr. 1564 af 15. december 2015, der gennemfører Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/24/EU af 26. februar 2014 om offentlige udbud). ETK forbeholder sig retten til at indgå i forhandling med tilbudsgiverne, hvis det vurderes nødvendigt eller hensigtsmæssigt f.eks. grundet forhold i de indkomne tilbud. Forhandlingen vil kunne foretages mundtligt eller skriftligt. Såfremt ETK vælger at benytte muligheden for at indgå i forhandling med tilbudsgiverne, vil ETK i denne forbindelse foretage en nærmere tilrettelæggelse af forhandlingsforløbet. Tilbudsgiver vil få information om de nærmere rammer herfor ved indkaldelse til forhandlingen, idet ETK vil overholde nedenstående retningslinjer ved forhandlingen. Tilbudsgivere, der indleverer et tilbud, inden for den angivne tilbudsfrist, kan deltage i for- handling, hvilket også gælder selvom et tilbud er ukonditionsmæssigt. ETK kan på baggrund af forhandlingerne foretage ændringer i udbudsmaterialet, hvis forhold i de indkomne tilbud nødvendiggør dette, eller hvis det på anden vis vurderes uhensigtsmæssigt at fastholde en konkret beskrivelse i udbudsmaterialet. Ændringerne vil ske under overholdelse af ligebehandlings-, gennemsigtigheds- og proportionalitetsprincipperne. Såfremt der foretages ændringer i udbudsmaterialet, vil alle tilbudsgivere, der deltager i udbuddet, således få adgang til det reviderede udbudsmateriale samtidigt, og få lige lang tid til at udarbejde endelige tilbud. Hvis ETK vurderer det nødvendigt eller hensigtsmæssigt, kan tilbudsgiverne blive bedt om at afgive nye eller reviderede tilbud på baggrund af forhandlingerne eller det reviderede udbudsmateriale. ETK vil i så fald fastsætte en ny tilbudsfrist i overensstemmelse med princippet om proportionalitet, jf. udbudsloven § 2. Tilbudsgiverne har ikke med henvisning til ovenstående, krav på at der gennemføres for- handling. Forhandling iværksættes således kun, hvis ETK vurderer det hensigtsmæssigt.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79710000 Dienstleistungen von Sicherheitsdiensten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 79711000 Überwachung von Alarmanlagen, 79713000 Bewachungsdienste
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenRammeaftalen kan forlænges med op til 36 måneder. ETK er berettiget til ved skriftligt varsel på tre (3) måneder forud for udløbet af aftaleperioden at forlængelse aftaleperioden med op til 36 måneder, dog maksimalt med 12 måneder pr. forlængelse.