456182-2025 - Ergebnis
Dänemark – Reinigungsdienste – Udbud af rengøring - Aalborg Handelsskole 2025
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af rengøring - Aalborg Handelsskole 2025
BeschreibungUdbudsopgavenServicemægleren A/S har glæden af at bistå Aalborg Handelsskole med udbud på rengøring af dennes adresser beliggende i Nordjylland:Strandvejen 25, 9000 AalborgLangagervej 16, 9220 Aalborg ØTurøgade 1, 9000 AalborgSaxogade 10, 9000 AalborgOpgaven vedrører udførelse af hovedsageligt programmeret rengøring på 4 uddannelsesinstitutioner. Adresserne er kendetegnet ved at de bruges af elever samt dertilhørende administrativt personale. Der er omkring 24.500 m2 der dagligt skal gøres rent hos Ordregiver på de 4 adresser.Planlagte reduktioner og udvidelserAalborg Handelsskole vil de kommende år, som følge af afståelsen af Langagervej have løbende ændringer i den bygningsmasse/adresser som skal rengøres. Der er planer om, at de tilknyttede brugere ved Langagervej og Strandvejen kommer i midlertidige lejemål, indtil der er fundet mere permanente adresser/ejendomme. Langagervej vil forventeligt fraflyttes i august 2026. Der vil blive igangsat en større renovering af Saxogade og denne forventes som udgangspunkt lukket fra d. 1. januar 2026 og cirka 3-6 måneder frem, hvorefter adressen genåbnes.Udvidelserne og reduktionerne skal håndteres løbende af leverandøren, i overensstemmelse med de i Kontrakten, afsnit 19 fastsatte fremgangsmåder. Grundet udvidelserne og reduktionernes større omfang, vil disse håndteres via leverandørens særskilte behovsafdækning og tilbudsafgivning ud fra de rammer som er beskrevet i udbudsbetingelserne og udbudsmaterialet i øvrigt. Leverandørerne henvises derfor til udbudsmaterialet, herunder især udbudsbetingelserne for nærmere information.
Interne Kennung251391541
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et begrænset udbud efter udbudsloven.Udbuddet er opdelt i en prækvalifikationsfase og en tilbudsfase. Der forventes at blive prækvalificeret fem (5) ansøgere.Udbudsprocessen gennemføres af Servicemægleren A/S (CVR: 18619385) som rådgiver for Aalborg Handelsskole, jf. beskrivelsen af udbuddetOpgaven er ikke opdelt i delaftaler.Ordregiver har undladt at opdele opgaven i delaftaler, grundet opgavens begrænsede økonomiske og volumenmæssige omfang. Ordregiver ser desuden flere positive synergimæssige og styringsmæssige effekter ved, at det er en leverandøren, der håndterer den samlede opgave for Ordregiver, hvorfor det er optimalt, at opgaven udbydes som én samlet opgave.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90910000 Reinigungsdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90911100 Reinigung von Unterkünften, 90919300 Reinigung von Schulen
5. Los
LosLOT-0000