2. Verfahren
Verfahren
Titel: Datavisualiseringsprogram
Beschreibung: Kolding Kommune ønsker at indgå aftale om levering af et datavisualiseringsprogram. Der ønskes et system som kan organisere og bearbejde data og automatisere arbejdsprocesser indenfor de områder som er angivet nedenfor: 1) Opgør udgifter til borgere der har en anden betalingskommune end Kolding Kommune. Det kan f.eks. være dyre sociale foranstaltninger, plejefamilier osv. 2) Anvendes til kontrol af om kommunen bogfører korrekt således der afregnes korrekt moms. 3) Opgør grund- og resultattilskud på integrationsområdet. Har en opkobling med RPA til Integrationsministeriet med opholdstilladelser. Samkører disse med bopæl, sprogskolen med bestået danskundervisning samt opholdstilladelser. 4) Håndterer kommunens opgørelse og dermed statsrefusionshjemtagelse ift. forsorgshjem osv for hjemløse. En kompliceret regnemetode har taget over, hvorfor opgaven voksede administrativt voldsomt i omfang og der derfor er behov for et system som kan automatisere -og effektivisere processen. 5) Håndtere personer med udenlandsk adresse som flytter til Kolding Kommune og personer som forlader Kolding Kommune til udlandet. Herunder skal systemet selv være i stand til at markere borgere hvor der sker ændringer i oplysninger som kræver handling fra kommunens side i.fh.t. gældende regler. herudover, ønsker Kolding Kommune desuden at Webinarer, oprettelse af supportsager og adgang til kompetent juridisk sparring skal være inkluderet i ydelsen. Kolding Kommune er ikke bekendt med andre selskaber end Dataproces som kan levere en løsning der opfylder ovenstående behov, hvorfor vi agter at indgå aftale med dem, såfremt der ikke reageres på denne bekendtgørelse.
Interne Kennung: 753535
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 48000000 Softwarepaket und Informationssysteme
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72261000 Software-Unterstützung
5. Los
Los: LOT-0000
Beschreibung: Kolding Kommune ønsker at indgå aftale om levering af et datavisualiseringsprogram. Der ønskes et system som kan organisere og bearbejde data og automatisere arbejdsprocesser indenfor de områder som er angivet nedenfor: 1) Opgør udgifter til borgere der har en anden betalingskommune end Kolding Kommune. Det kan f.eks. være dyre sociale foranstaltninger, plejefamilier osv. 2) Anvendes til kontrol af om kommunen bogfører korrekt således der afregnes korrekt moms. 3) Opgør grund- og resultattilskud på integrationsområdet. Har en opkobling med RPA til Integrationsministeriet med opholdstilladelser. Samkører disse med bopæl, sprogskolen med bestået danskundervisning samt opholdstilladelser. 4) Håndterer kommunens opgørelse og dermed statsrefusionshjemtagelse ift. forsorgshjem osv for hjemløse. En kompliceret regnemetode har taget over, hvorfor opgaven voksede administrativt voldsomt i omfang og der derfor er behov for et system som kan automatisere -og effektivisere processen. 5) Håndtere personer med udenlandsk adresse som flytter til Kolding Kommune og personer som forlader Kolding Kommune til udlandet. Herunder skal systemet selv være i stand til at markere borgere hvor der sker ændringer i oplysninger som kræver handling fra kommunens side i.fh.t. gældende regler. herudover, ønsker Kolding Kommune desuden at Webinarer, oprettelse af supportsager og adgang til kompetent juridisk sparring skal være inkluderet i ydelsen.
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Aftalen kan ikke forlænges.