457648-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Brot – Furnizare pâine semialbă
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Furnizare pâine semialbă
Beschreibung: Cantitate minimă acord-cadru: 59.640 kg; Cantitate maximă acord-cadru: 69.076 kg; Cantitate minimă contract subsecvent: 5.000 kg; Cantitate maximă contract subsecvent: 30.000 kg; Valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent care se anticipează că va fi atribuit pe durata acordului-cadru: 141.900,00 lei. Datele propuse în calendarul estimativ reprezintă intenția autorității contractante, nu un angajament ferm din partea autorității contractante cu privire la atribuirea contractelor subsecvente, pornind de la ipoteza de lucru că nu vor apărea evenimente/circumstanțe imprevizibile care nu au putut fi luate în considerare la momentul inițierii procedurii de atribuire, respectiv vor fi asigurate și resursele financiare necesare. Contractele subsecvente pot fi încheiate în mai multe tranșe, în funcție de necesități. Achiziția se va finaliza prin închierea unui acord – cadru cu un singur operator economic, valabil pe o durată de 12 luni de la data finalizării procedurii, dar nu mai devreme de 14.08.2026. Nu există posibilitatea disponibilizării de fonduri suplimentare pentru îndeplinirea contractului de achiziţie publică. Contractele subsecvente pot fi încheiate în funcție de necesități, de regulă trimestrial. Orice solicitare de clarificări trebuie transmisă în SEAP (https://e-licitatie.ro/pub). Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor este de 15 zile. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări în a 11-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor. Termenele limită de primire a solicitărilor de clarificări, respectiv de transmitere a răspunsului autorității contractante au fost astfel calculate astfel încât operatorii economici sa beneficieze de cele 10 zile prevăzute de art.161 din Legea nr. 98/2016. Autoritatea contractantă stabilește oferta cea mai avantajoasă din punct de vedere economic pe baza criteriului de atribuire și a factorilor de evaluare prevăzuți în documentele achiziției. Pentru determinarea ofertei celei mai avantajoase din punct de vedere economic, criteriul de atribuire ce va fi aplicat acestei proceduri de achiziție este cel mai bun raport calitate-preț, în baza prevederilor art. 187 alin. 3, lit. a) din Legea nr. 98/2016, cu modificările și completările ulterioare.
Interne Kennung: 3896550_2026_PAAPD1609261
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 15811100 Brot
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Cantitate minimă acord-cadru: 59.640 kg; Cantitate maximă acord-cadru: 69.076 kg; Cantitate minimă contract subsecvent: 5.000 kg; Cantitate maximă contract subsecvent: 30.000 kg; Valoarea estimată a celui mai mare contract subsecvent care se anticipează că va fi atribuit pe durata acordului-cadru: 141.900,00 lei. Calendar estimativ (frecvența și valoarea contractelor care urmează să fie atribuite): trimestrial. Datele propuse în calendarul estimativ reprezintă intenția autorității contractante, nu un angajament ferm din partea autorității contractante cu privire la atribuirea contractelor subsecvente, pornind de la ipoteza de lucru că nu vor apărea evenimente/circumstanțe imprevizibile care nu au putut fi luate în considerare la momentul inițierii procedurii de atribuire, respectiv vor fi asigurate și resursele financiare necesare.
Interne Kennung: 1