457850-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Bauarbeiten – Afd. 18 Gundorfslund i Aalborg
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelAfd. 18 Gundorfslund i Aalborg
BeschreibungNærværende udbud vedrører udførelse af nedrenoveringsprojekt af Vivabolig afdeling 18 Gundorfslund i Aalborg. Arbejdet skal udføres som fagentreprise, med aftaleforhold som underentreprise overfor JORTON, der som hovedentreprenør forestår udbudsforretning samt bygge- og anlægsarbejderne på vegne af Vivabolig. Vivabolig afdeling 18 Gundorfslund i Aalborg består af i alt 14 boligblokke, et aktivitetshus, nyere ejendomskontor og en gildesal. Derudover er der placeret flere skuer rundt omkring i terrænet. Projektet består af nedrivning af i alt 9 boligblokke som indeholder 168 lejemål og kælder samt nedrivning af gildesal. På samme placering opføres der 9 nye boligblokke, 7 af dem i 3 plan mens blok 5 og 8 opføres i 4 plan med kælder. Ved opførelse af de nye blokke reduceres antallet af lejemål til 150. Nye boligblokke opføres med en fælles trappeopgang, med elevator, hvor der gennem udvendige fælles svalegange er adgang til boligerne. Alle lejemål opføres med altan, også lejemål i stueetagen, undtagen ved 3 boliger i stuetagen mellem blok 5 og eksisterende ejendomskontor. Her etableres der i stedet hævede terrasser. Adressen på Afdeling 18 er Gundorfslund nr. 1-27B , 9000 Aalborg JORTON ønsker at indgå 4 særskilte delaftaler med 1 fagentreprenør pr. delaftale med henblik på at få nedrevet og opbygget afd. 18 Gundorfslund i Aalborg.
Interne KennungAfd. 18 Gundorfslund i Aalborg
VerfahrensartNichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
LosLOT-0001
TitelDelaftale 01 - Nedbrydning/Sanering
BeschreibungArbejdet der skal udføres består i nedrivning/sanering af boligblokke Nedbrydningsentreprisen omfatter alle ydelser til nedbrydning og sanering af følgende: - Nedbrydning og sanering af 9 blokke inkl. kælder og fælleshus - Sanering af ingeniørgange - Spuns mod nærliggende gule blokke - Nedbrydning hver ende af ingeniørgangene mellem blokkene - Affaldshåndtering, deponi og bortkørsel af nedrivningsaffald - Byggepladsinstallationer for egne arbejder - Fællesfaciliteter for egne arbejder Alt arbejde på ejendommen skal planlægges og udføres i henhold til gældende lovkrav på området. Ligeledes skal eventuelle lovændringer, der træder i kraft under arbejdets udførelsesfase implementeres hurtigst muligt. Det er arbejdsgivers pligt, at de personer, som arbejder på denne opgave, har den rette uddannelse og viden på området. Nedrivningen af blokkene skal ske som selektiv nedrivning, som er et princip for nedrivning, hvor bygningen skilles ad og demonteres med henblik på at kunne styre nedrivningen og opdele affaldet fra nedrivningen i de rette fraktioner under selve nedrivningen. Hensigten med den valgte metode, er bl.a. at fjerne bygningsdelene med mindst mulig forarbejdning på stedet således, at støv og støj minimeres mest muligt. Arbejderne fordrer især kompetencer inden for udførelsesmæssige, økonomiske, tidsmæssige, miljømæssige og sikkerhedsmæssige risici forbundet med bygningsmæssige nedrivningsprojekter.
Interne KennungDelaftale01-Nedbrydning/Sanering
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45110000 Abbruch von Gebäuden sowie allgemeine Abbruch- und Erdbewegungsarbeiten
LosLOT-0002
TitelDelaftale 02 - Råhus
BeschreibungArbejdet der skal udføres består i arbejder forbundet med opførelse af boligblokkenes råhuse. Råhusentreprisen omfatter alle arbejder og leverancer til: 1) Jord- og kloakarbejder a. Rydning af grund b. Nedbrydning af eksisterende kloak c. Spilde og regnvandsanlæg inklusive brønde d. Jordarbejde for kloakanlæg e. Jordarbejde for øvrige ledninger f. Afrømning af fyld- og jordlag g. Udgravninger for bygninger og fundamenter h. Tilfyldning omkring fundamenter og under terrændæk i. Udgravning og bundopbygning for befæstede arealer j. Terrænregulering k. Byggepladsinstallationer 2) Terrænarbejder a. Befæstelser, inkl. arealer med stenmål/slotsgrus b. Kantsten/afgrænsning c. Udendørs inventar d. Muldarbejder i plante- og græsarealer e. Beplantning f. Skiltning, bomme mv. 3) Betonarbejder, pladsstøbt a. Fundamenter b. Elevatorgruber c. Terrændæk d. Pladsstøbt udsparinger i etagedæk e. Fundamenter i terræn/skure 4) Betonelementer, levering og montering a. Bagvægselementer b. Indvendige skillevægge c. Dækelementer inkl. låg til opgange og elevatorskakte d. Altangangsdæk e. Søjler ved altangang f. Trapper og reposer 5) Stålarbejder a. Kontruktionsstål b. Værn c. Altangangsbeslag d. Altaner 6) Undergulv a. Thermotech + lyddug + slidlag 7) Murerarbejder a. Indervægge af porebeton b. Slidlag c. Fliser/klinker inkl. pudslag og vårdumssikring d. Letklinkerblokke + sokkelpuds e. Skalmuring og teglskaller 8) Elevator, levering og montering a. Personelevatorer Alt arbejde på ejendommen skal planlægges og udføres i henhold til gældende lovkrav på området. Ligeledes skal eventuelle lovændringer, der træder i kraft under arbejdets udførelsesfase implementeres hurtigst muligt. Det er arbejdsgivers pligt, at de personer, som arbejder på denne opgave, har den rette uddannelse og viden på området. Arbejderne fordrer især kompetencer inden for udførelsesmæssige, økonomiske, tidsmæssige, miljømæssige og sikkerhedsmæssige risici forbundet med opførelse af nybyggeri.
Interne KennungDelaftale02-Råhus
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten
LosLOT-0003
TitelDelaftale 03 - Tømrer/Snedkerarbejder
BeschreibungArbejdet der skal udføres består i arbejder forbundet med tømrer og snedkerarbejder ved nybyg af boligblokkene. Tømrer/snedkerentreprisen omfatter alle arbejder og leverancer, der er nødvendige for den fuldstæn-dige færdiggørelse af bygningsdelene til: - Indvendige gipsvægge, skørter og inddækninger - Træværk (gerigter, fodlister og bundstykker mv.) - Gipslofter og nedhængte gipslofter - Træbetonlofter - Gulvbelægning - Indvendige døre - Levering og montering af træ/alu-partier i facaden, inkl. Fugning - Levering og montering af alupartier i opgange, inkl. Fugning - Besætning + cylindere nøgler i nøglesystem - Tagkonstruktion, inkl. spær, isolering, gangbro, brædder mv. - Blik (sålbænke) - Postkasser - Skiltning på bygninger (husnumre mv.) - Trådvægge i depotrum - Tæthedstest - Byggepladsinstallationer - Fællesfaciliteter for egne og øvrige arbejder iht. byggepladsplaner Alt arbejde på ejendommen skal planlægges og udføres i henhold til gældende lovkrav på området. Ligeledes skal eventuelle lovændringer, der træder i kraft under arbejdets udførelsesfase implementeres hurtigst muligt. Det er arbejdsgivers pligt, at de personer, som arbejder på denne opgave, har den rette uddannelse og viden på området. Arbejderne fordrer især kompetencer inden for udførelsesmæssige, økonomiske, tidsmæssige, miljømæssige og sikkerhedsmæssige risici forbundet med opførelse af nybyggeri.
Interne KennungDelaftale03-Tømrer/Snedkerarbejder
LosLOT-0004
TitelDelaftale 06 - VVS-arbejder
BeschreibungArbejdet der skal udføres består i arbejder forbundet med VVS-arbejder ved nybyg af boligblokkene. VVS-entreprisen omfatter alle arbejder og leverancer, der er nødvendige for den fuldstændige færdiggørelse af bygningsdelene til: - Afløbsinstallationer - Varmeforsyninger - Varmeinstallationer - Vandinstallationer - Sanitet, inkl. Spejle - Teknisk isolering - Byggepladsinstallationer Alt arbejde på ejendommen skal planlægges og udføres i henhold til gældende lovkrav på området. Ligeledes skal eventuelle lovændringer, der træder i kraft under arbejdets udførelsesfase implementeres hurtigst muligt. Det er arbejdsgivers pligt, at de personer, som arbejder på denne opgave, har den rette uddannelse og viden på området. Arbejderne fordrer især kompetencer inden for udførelsesmæssige, økonomiske, tidsmæssige, miljømæssige og sikkerhedsmæssige risici forbundet med opførelse af nybyggeri.
Interne KennungDelaftale06-VVS-arbejder