458186-2025 - Ergebnis
Dänemark – Softwarepaket und Informationssysteme – Udbud af Aftale vedrørende levering af Præfabrikeret Servermodul, Produkter, Support og service samt Timebaserede ydelser
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af Aftale vedrørende levering af Præfabrikeret Servermodul, Produkter, Support og service samt Timebaserede ydelser
BeschreibungDanmarks Tekniske Universitet (herefter DTU) ønsker at indgå en aftale om levering af Præfabrikeret Servermodul, Produkter, Support og service samt Timebaserede ydelser (”Aftalen”). DTU ønsker at indgå en Aftale vedrørende indkøb af servermodul samt produkter med en samlet strøm og kølekapacitet på 1MW. Servermodulet samt øvrige produkter skal anvendes til brug for hosting af European Spallation Source ERIC (ESS) servere i form af bl.a. HPC, hurtig og langsom storage, samt store virtualiserings maskiner. Den udbudte Aftale omfatter ikke indkøb af servere. ESS er verdens største og klareste neutron sprednings forskningsfacilitet under opbygning i Lund Sverige. Som en afgørende del af at levere videnskab i verdensklasse, understøtter Data Management and Software Center (DMSC), ESS’s opgaver. DMSC er en division under ESS og har kontor i Danmark - nærmere bestemt på DTU Lyngby campus. For at kunne lagre og behandle de ønskede datamængder, der forventes at blive genereret af ESS (ca. 10PB per år når faciliteten er i fuld drift), skal DMSC hoste en mængde IT-udstyr rettet mod feltet ”Scientific computing”. Det er estimeret, at DMSC vil have behov for 30 server racks, som har en samlet strøm og kølekapacitet på 1MW. DTU ønsker at indgå én samlet aftale om den udbudte Leverance. Leverancen forventes at udgøre servermodul med tilbehør i form af bl.a. præfabrikeret servermodul, server racks, UPS-system, kabling, køling, overvågning, strømfordeling, brandsikring, adgangskontrol mv. Herudover omfatter Leverancen konsulentydelser i forbindelse med afprøvning og levering af Leverancen, samt indgåelse af en support- og serviceaftale.
Interne KennungLLYN.B33X
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensDer vil alene ske udvælgelse/reduktion af ansøgere i forbindelse med prækvalifikationen. Der vil ikke ske reduktion af antallet af tilbudsgivere mellem forhandlingsfaserne (shortlisting).
Zweck
Art des AuftragsLieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 48000000 Softwarepaket und Informationssysteme
Zusätzliche Einstufung (cpv): 30237280 Stromversorgungszubehör, 32562000 Glasfaserkabel, 32581100 Datenübertragungskabel, 48780000 Softwarepaket für die System-, Speicher- und Inhaltsverwaltung, 72110000 Beratung bei der Hardwareauswahl, 72130000 Beratung bei der Planung von Computeranlagen, 72140000 Beratung im Bereich der Hardwareabnahmeprüfung, 72590000 Computer-Fachdienste, 72591000 Entwicklung von Leistungsumfangsabkommen, 72610000 Computerunterstützung
5. Los
LosLOT-0000
TitelUdbud af Aftale vedrørende levering af Præfabrikeret Serverum med tilbehør, Support og service samt Timebaserede ydelser
Optionen
Beschreibung der OptionenForlængelse af support- og serviceaftale af 5 x 12 måneder. Denne option kan udnyttes fem (5) gange for et sjette (6.), syvende (7), ottende (8), niende (9) og tiende (10) år. Bestilling af undervisning Kunden kan i Aftalens samt Support- og serviceaftales levetid bestille undervisning.