2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af bygherrerådgivning - kapacitetsudvidelse af Hillerød Vest Skolen, Afd. Ålholm
Beschreibung: Begrænset udbud
Interne Kennung: Udbud af bygherrerådgivning - kapacitetsudvidelse af Hillerød Vest Skolen, Afd. Ålholm
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Ordregiver gennemfører udbuddet efter udbudsproceduren - begrænset udbud, der består af en prækvalifikations- og en tilbudsfase. I prækvalifikationsfasen udvælges fem ansøgere på baggrund af fastsatte udvælgelseskriterier og opfordres herefter til at afgive tilbud.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Bygherrerådgiverudbuddet omfatter rådgivning i forbindelse med renoveringen af folkeskolen Hillerød Vest Skolen, Afd. Ålholm i Totalentreprise. Opgaven omfatter en samlet bygherrerådgivning fra den indledende planlægningsfase til afleveringsforretningen. Bygherrerådgiveren skal bistå med strategisk og teknisk rådgivning, koordinering og kvalitetssikring og sikre en helhedsorienteret projektgennemførelse. Bygherrerådgiveren skal endvidere arbejde tæt sammen med totalentreprenøren og Hillerød Kommune for at sikre en smidig proces, klare snitflader og effektiv opgaveløsning gennem hele projektforløbet. Sideløbende pågår udbud af Totalentrepriseaftale Hillerød Vest Skolen, Afd. Ålholm, bekendtgørelsens nr. 341208-2025. Totalentrepriseaftalen forventes indgået ultimo oktober. Aftalen har en varighed på 3 år, men omfatter herudover to optioner, herunder option 1: 1-års gennemgang samt option 2: 5-års gennemgang, jf. Bilag 1 – Afgrænsningsskema til YBB 19. Bygherrerådgiverydelser: Renoveringen gennemføres i totalentreprise, og mens skolen holdes i drift. Det er aftalt, at renoveringen sker i faser og etaper, så der kan tages højde for driften af skolen: • Fase 2 TE - Projektering, • Fase 2.1 - Pavillon projektering og opsætning, mobilisering af byggeplads inkl. adgangsveje, Gårdmiljø nord for etape 1. • Etape 1 - Etapens arbejder på drivhus, fløj D og E gennemføres sideløbende. • Etape 2 Bygning B Musik lokale, Billedkunst, håndværk og madkundskab. Sidst Læreforberedelse. • Etape 3 Bygning A og Fløj C • Etape 4 Bygning A stueplan Som en del af totalentreprisen er derfor også indeholdt løbende flytninger af inventar, etablering og leje af genhusningspavilloner, undervisningsmateriale, teknisk udstyr etc. Bygherrerådgiveren skal i forbindelse med renoveringen samarbejde med totalentreprenøren, udføre bygherretilsyn, byggeledelse i form af Bygherrerådgiveren skal yde bistand til bygherren gennem hele projektforløbet frem til dets aflevering. Hillerød Vest Skolen, Afd. Ålholm er beliggende på Teglværksvej 19, 3400 Hillerød. Bygherrerådgiveraftalen er baseret på ABR18 og Ydelsesbeskrivelse for Bygherrerådgivning (YBB 19) og fastsætter Bygherrerådgiverens rettigheder og forpligtelser i relation til Projektet. Udbuddet er ikke opdelt i delkontrakter, da det er Hillerød Kommunes vurdering, at realiseringen af opgaven sker mest hensigtsmæssigt som en samlet bygherrerådgiveraftale. Det skønnes, at en samlet kontrakt understøtter en helhedsorienteret tilgang, sikrer sammenhæng i rådgivningen gennem hele projektforløbet og vurderes at være mest hensigtsmæssig i forhold til kvalitet, tid og økonomi. Opgavens omfang er nærmere beskrevet i udbudsmaterialet.
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Aftalen har en varighed på 3 år, men omfatter herudover to optioner, herunder option 1: 1-års gennemgang samt option 2: 5-års gennemgang, jf. Bilag 1 – Afgrænsningsskema til YBB 19. Optionerne kan udnyttes af Hillerød Kommune ved skriftlig meddelelse til Bygherrerådgiveren på et hvilket som helst tidspunkt i aftalens løbetid, dog senest inden igangsætning af det relevante arbejde og med et rimeligt varsel forud herfor.