See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Automated Slide Preparation System AS-410M til OUH og Esbjeg Sygehus
Beschreibung: AS-410 Auto Slide Preparation System er et system til automatisk skæring af paraffinblokke. Systemet er opbygget med en input unit (96-block feeding unit), hvor blokkene loades, en Main unit, hvor blokkene trimmes/skæres og snittet lægges på glas, samt en Drying unit, hvor glassene med snit opbevares, før de unloades. Knivskifte sker ved Quality Assement unit-Blade Mark check, der registrerer om der er knivmærker i snittet. Systemet har en indbygget objektglas printer, der modtager informationer fra patologisystemet gennem LK-400 Expansion pack for LIS og parrer glasset med den tilhørende blok ved hjælp af Sample Management . Systemet har observering af overfladetemperatur på blokken gennem Block Surface Temperature Detection Function, så der ikke skæres, hvis blokken har en temperatur over den optimale. Der anskaffes 3 enheder. 2 til OUH og 1 til Esbjerg Sygehus.
Interne Kennung: 17057
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 38000000 Laborgeräte, optische Geräte und Präzisionsgeräte (außer Gläser)
5. Los
Los: LOT-0000
Menge: 3 Stück
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Serviceoption