458786-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Beseitigung und Behandlung von Siedlungsabfällen – Modtagelse af jord til kartering
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelModtagelse af jord til kartering
BeschreibungFavrskov Affald A/S udbyder modtagelse af jord til kartering. Jorden til kartering vil komme fra firegenbrugspladser i Favrskov Affalds A/S’ forsyningsområde. Jorden er opgravet fra private haver ogarealer i Favrskov Kommune. Jorden vil typisk være tør og skovlbar, men enkelte, mindre partier kanvære ikke-skovlbare.Forureningsgraden kendes ikke, men jorden kan forekomme i følgende forureningsklasserne 0/1 –4, hvor mindst 90 % af jorden til kartering vil være klasse 0/1-jord og kun i ekstraordinære tilfældeforurenet.Mængden af afgravet jord forventes at udgøre omkring 5.000 ton/år, men Ordregiver kan ikke garanteresbestemte minimums mængder. Baseret på denne mængde estimerer Ordregiver et årligtforbrug i aftaleperioden på 800.000-900.000 DKK.Tilbudsgiver skal ikke stå for transporten af jorden.Favrskov Affald A/S udbyder herved én samlet rammeaftale om modtagelse af jord til kartering,som tildeles én tilbudsgiver. Rammeaftalen vil være gældende fra underskriftstidspunktet og fire årfrem.
Interne Kennung287288293
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som et offentligt udbud efter udbudslovens afsnit II. Udbuddet omfatterudelukkende en tilbudsfase. Ved offentligt udbud kan enhver økonomisk aktør afgive tilbud på baggrundaf udbudsbekendtgørelsen, jf. udbudslovens § 56.Det samlede udbudsmateriale er offentliggjort via udbudsportalen Mercell. Tilbudsgiverne skalderfor orientere sig i det fulde udbudsmateriale, herunder eventuelle spørgsmål og svar, rettelsesblade,præciseringer og øvrige meddelelser offentliggjort via Mercell.Udbudsmaterialet består af:• Udbudsbekendtgørelsen• Udbudsbetingelser• ESPD (det fælles europæiske udbudsdokument)• Udkast til rammeaftale med bilag• Bilag 1 – Tilbudsliste• Bilag 2 – Kravspecifikation• Bilag 3 – Code of Conduct• Bilag 4 – Erklæring vedrørende forholdet til Rusland• Bilag A – Støtteerklæring• Bilag B – KonsortieerklæringAftalen med den vindende tilbudsgiver indgås på baggrund af det vedlagte aftaleudkast med tilhørendebilag samt det antagne tilbud, og skal ikke udfyldes af tilbudsgiver.Ordregiver forbeholder sig ret til at foretage ændringer, præciseringer og berigtigelser af udbudsmaterialeti overensstemmelse.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90510000 Beseitigung und Behandlung von Siedlungsabfällen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90500000 Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen, 90522200 Beseitigung von verseuchtem Boden, 90522300 Sanierung von verseuchtem Boden, 90522400 Bodensanierung
5. Los
LosLOT-0000