See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Offentligt udbud vedr. transport af containere for Middelfart Affald & Genbrug A/S
Beschreibung: Ydelsen vedrører transport (kørsel og tømning) af åbne og lukkede containere samt mobilkomprimatorer fra Ordregivers tre (3) genbrugspladser i henholdsvis Ejby, Gelsted og Middelfart. Herunder tømning/aflæsning af affaldet på modtageanlæg, samt returnering af tømte containere. Dertil kommer tillægsydelser som hastetømninger og interne flytninger af containere på de enkelte genbrugspladser. Ordregiver skønner, at ydelsen omfatter et årligt kørselsbehov på ca. 2.000 containertransporter svarende til samme antal (ca. 2.000 stk.) containerhåndteringer. De 2.000 containertransporter udgør pt. ca. 118.000 kilometer baseret på transporter til de nuværende modtageanlæg, som Ordregiver samarbejder med. Oplyste antal containertransporter, containerhåndteringer og kilometer, er udelukkende vejledende, da de baserer sig på historiske og skønnede tal, og derfor ikke kan tages som udtryk for en garanteret fremtidig omsætningsstørrelse. Det oplyste antal containertransporter, containerhåndteringer og kilometer er således et skøn og dermed ikke bindende for Ordregiver. Der vil ikke blive ydet kompensation til Tilbudsgiver, såfremt det skønnede antal containertransporter, containerhåndteringer, kilometer og den skønnede omsætning ikke opnås. Antal af containertransporter, containerhåndteringer og kilometer kan variere i både opadgående og nedadgående retning, hvilket Tilbudsgiver skal acceptere. Tilbudsgiver er dog garanteret en årlig minimumsomsætning på 50.000 km og 800 containerhåndteringer i kontraktperioden. Tilbudsgiver skal acceptere, at der i kontraktperioden kan ske ændringer i modtageanlæg, ligesom der kan ske ændringer i typen af affaldsfraktioner og typen af containere, der skal transporteres. For nærmere beskrivelse af den udbudte ydelse henvises til Bilag 1 - Kravspecifikation.
Vorherige Bekanntmachung: 282902-2026
Interne Kennung: 706189
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90000000 Abwasser- und Abfallbeseitigungs-, Reinigungs- und Umweltschutzdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90512000 Transport von Haushaltsabfällen, 90500000 Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Forlængelsesoption