459201-2026 - Wettbewerb
Finnland – Betriebliche Gesundheitsfürsorge – Työterveys
Auftragsbekanntmachung – Sonderregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Työterveys
Beschreibung: Yhteishankintayksikkö Velora Oy perustaa hankintajärjestelmän, jossa hankinnan kohteena ovat työterveyshuollon palvelut. Hankintajärjestelmän tarkoituksena on mahdollistaa työterveyshuollon palvelujen joustava, kilpailullinen ja jatkuvasti avoin hankinta Yhteishankintayksikkö Velora Oy:n asiakkaille. Hankintajärjestelmään hyväksytyt tarjoajat voivat järjestelmän voimassaolon aikana osallistua järjestelmän sisäisiin kilpailutuksiin, jotka toteutetaan lähtökohtaisesti asiakaskohtaisina kilpailutuksina, elleivät asiakkaan tarpeet tai hankinnan luonne edellytä muuta menettelyä. Hankintajärjestelmä on voimassa 31.12.2032 saakka. Hankintajärjestelmä kattaa sekä lakisääteiset että vapaaehtoiset työterveyshuollon palvelut. Hankinnan kohteeseen sisältyvät Kelan korvausluokan I (KL 1), korvausluokan II (KL 2) sekä muut ei‑Kela‑korvattavat työterveyspalvelut (KL 0). Palvelut voivat sisältää sekä lähipalveluina että etä- ja digitaalisina palveluina tuotettavia työterveyshuollon palveluja. Hankintajärjestelmän tavoitteena on varmistaa laadukkaat, vaikuttavat ja kustannustehokkaat työterveyshuollon palvelut, jotka tukevat työntekijöiden työkykyä ja työhyvinvointia, ehkäisevät työperäisiä riskejä ja edistävät turvallista sekä terveellistä työympäristöä. Hankintajärjestelmän puitteissa palveluhankintoja voidaan toteuttaa eri kokoisiin ja eri alueilla sijaitseviin toimipisteisiin asiakkaiden toiminnan luonne sekä alueellinen palvelutarjonta huomioon ottaen. Hankintajärjestelmä on avoinna koko sen voimassaolon ajan kaikille ehdokkaille, jotka täyttävät asetetut soveltuvuusvaatimukset. Järjestelmän sisäisten kilpailutusten perusteella syntyvät sopimukset tehdään erikseen kutakin tilausta tai palvelukokonaisuutta varten.
Interne Kennung: 2026-004
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Kyseessä on hankintalain (1397/2016) liitteen E mukainen sosiaali‑ ja terveyspalvelujen hankinta. Hankinnassa noudatettava menettely on kuvattu osallistumispyynnön liitteessä 1, Hankintamenettelyn kuvaus.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85147000 Betriebliche Gesundheitsfürsorge
Zusätzliche Einstufung (cpv): 85120000 Dienstleistungen von Arztpraxen und zugehörige Dienstleistungen, 85131000 Dienstleistungen von Zahnarztpraxen, 85141000 Dienstleistungen von medizinischem Personal, 85142100 Physiotherapiedienste, 85150000 Dienstleistungen im Bereich medizinische Bildverarbeitung, 85160000 Dienstleistungen von Optikern
5. Los
Los: LOT-0000