459256-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Bau von Schmutzwasserleitungen – Spildevandskloakering af Kastrup Strand og Kastrupvej (Etape 1)
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelSpildevandskloakering af Kastrup Strand og Kastrupvej (Etape 1)
BeschreibungUdbuddet omfatter jord-, kloak- og belægningsarbejder for etablering af ledningsanlæg for kloak, i Søvej, Strandgården Vest, Strandgården Øst, Strand-gården Tværvej, Kastrupvej samt enkelte ejendomme på Bjergskovvej og Tobjergvej i området ved Kastrup Strand (Etape 1). Spildevandet fra området vil via afskærende ledningsanlæg blive afledt til behandling på Holbæk Renseanlæg. Arbejdets omfang består af følgende omtrentlige hovedmængder: - Ca. 3.300 m ø160 – ø200 mm gravitationsledninger inkl. tilhørende brønde. - Ca. 2.000 m ø110 mm trykledninger. - Nye stikledninger til ejendomme inkl. skelbrønde. - Opbrydning og retablering af belægninger over udgravning på alle veje og øvrige arealer, hvor der etableres ledningsanlæg. - TV-inspektion af udførte ledninger herunder stikledninger til skelbrønd. En detaljeret beskrivelse af indholdet og omfanget af arbejderne fremgår af det vedlagte udbudsmaterialet. Anvendelse af udbudslovens § 83 for Etape 2 og Etape 3: Bygherre forventer at indkøbe yderligere opgaver hos den vindende tilbudsgiver ved gennemførelse af udbud med forhandling uden forudgående bekendtgørelse efter udbudslovens § 83 for efterfølgende tilsvarende spilvandskloakeringsprojekter (”gentagelsesprojekt”) for Etape 2 og Etape 3. Forud for tildeling af disse gentagelsesprojekter, jf. udbudslovens § 83, vil Bygherre offentliggøre en profylaksebekendtgørelse, jf. lov om klagenævnet for udbud (LBKG 2025-05-08 nr. 448) § 4. I Entreprisekontraktens afsnit 24 er betingelserne for proceduren, samt indhold og omfang af Etape 2 og Etape 3 nærmere beskrevet.
Interne KennungUdbud200418876
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som offentligt udbud, jf. udbudslovens § 56, hvilket betyder, at enhver kan afgive tilbud.
Zweck
Art des AuftragsBauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45232411 Bau von Schmutzwasserleitungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45231300 Bauarbeiten für Wasser- und Abwasserrohrleitungen, 45232152 Bau von Pumpstationen, 45232400 Bauarbeiten für Abwasserkanäle, 45232410 Kanalisationsarbeiten, 45232420 Bauarbeiten für Abwasserbeseitigungsanlagen, 45232423 Bau von Abwasserpumpstationen, 45232431 Abwasserpumpstation
5. Los
LosLOT-0000