4594-2024 - Ergebnis
Dänemark – Maschinen und Geräte für Bergbau und Steinbrecharbeiten, Baumaschinen – Udbud af 2 stk. gummihjulslæssere inkl. serviceaftale
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af 2 stk. gummihjulslæssere inkl. serviceaftale
Beschreibung: Udbuddet vedrører indkøb af 2 stk. fabriksnye gummihjulslæssere inkl. serviceaftale. Som en del af Aalborg Renovations forretning håndteres der affald ved brug af gummihjulslæssere. I den forbindelse, har Aalborg Renovation brug for to nye gummihjulslæssere. Gummihjulslæsserne skal bruges på hhv. genbrugspladsen, Over Kæret 2, 9000 Aalborg og genbrugspladsen i Nibe, Aalborgvej 55, 9240 Nibe. De to gummihjulslæssere skal leveres med serviceaftale. Serviceaftalen skal være af 5 års varighed.
Interne Kennung: 2023-1079
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet er gennemført som et offentligt udbud i henhold til udbudslovens § 56 og 57. I. Udarbejdelse af tilbud Tilbudsgiver udarbejder sit tilbud på baggrund af udbudsmaterialet og afgiver tilbud via Ethics inden tilbudsfristens udløb. Tilbudsgiver har i denne periode mulighed for at efterspørge yderligere oplysninger ved at stille skriftlige spørgsmål. II. Vurdering af tilbuddene Ordregiver påbegynder vurderingen af tilbuddene umiddelbart efter tilbudsfristens udløb. Efter åbningen af de modtagne tilbud vurderer Ordregiver, om tilbuddet er konditionsmæssigt, herunder om tilbudsgiveren har udfyldt det fælleseuropæiske udbudsdokument (herefter benævnt ”ESPD”) samt om de i udbudsbekendtgørelsens anførte mindstekrav er opfyldt. Ordregiver evaluerer herefter tilbuddene i overensstemmelse med det angivne tildelingskriterie. III. Tildeling af kontrakten Før Ordregiver træffer endelig beslutning om tildeling af kontrakt, skal Ordregiver kræve, at den tilbudsgiver, som Ordregiver har til hensigt at tildele kontrakten, fremlægger dokumentation for de oplysninger, der er afgivet i ESPD’et. Når Ordregiver har truffet endelig beslutning om tildeling af kontrakten, underrettes samtlige tilbudsgivere skriftligt og samtidigt herom via Ethics. Kontrakten kan ikke underskrives før udløbet af standstill-perioden på 10 dage og anses først for indgået, når kontrakten er underskrevet. Kontrakten forventes at blive underskrevet digitalt.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 43000000 Maschinen und Geräte für Bergbau und Steinbrecharbeiten, Baumaschinen
5. Los
Los: LOT-0000