459413-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Finanz- und Versicherungsdienstleistungen – Ærø Kommune- Forsikringsudbud
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelÆrø Kommune- Forsikringsudbud
BeschreibungÆrø Kommune ønsker tilbud på en eller flere af følgende delaftaler: • Delaftale 1: Bygnings- løsøre- all risk genstande- og all risk Søby Havn-forsikringer • Delaftale 2: Erhvervs- og produktansvars- og professionel ansvarsforsikring • Delaftale 3: Ledelsesansvarsforsikring • Delaftale 4: Motorkøretøjsforsikring • Delaftale 5: Arbejdsskade, Katastrofedækning og Arbejdsskade, Voldskadedækning • Delaftale 6: Kollektive ulykkesforsikring • Delaftale 7: Kriminalitetsforsikring • Delaftale 8: Søfartøjsforsikring • Delaftale 9: Patientskadeforsikring. Der henvises til udbudsmaterialet. Aftalen skal træde i kraft den 1. januar 2026.
Interne Kennung398917
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66000000 Finanz- und Versicherungsdienstleistungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66512000 Unfall- und Krankenversicherungen, 66512100 Unfallversicherungen, 66514110 Kraftfahrzeugversicherungen, 66515000 Schaden- oder Verlustversicherungen, 66515100 Feuerversicherungen, 66515200 Vermögensversicherungen, 66515410 Geldverlustversicherungen, 66516000 Haftpflichtversicherungen, 66516100 Kraftfahrzeughaftpflichtversicherungen, 66519200 Maschinenbetriebsversicherungen
5. Los
LosLOT-0001
TitelDelaftale 1: Bygnings- løsøre-, all risk genstande og all risk Søby havn-forsikringer
BeschreibungÆrø Kommune ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Bygnings- løsøre-, all risk genstande og all risk Søby havn-forsikringer. Der skal afgives tilbud på alle forsikringstyper under denne delaftale.
Interne Kennung1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66515000 Schaden- oder Verlustversicherungen, 66515100 Feuerversicherungen, 66515200 Vermögensversicherungen, 66515410 Geldverlustversicherungen, 66519200 Maschinenbetriebsversicherungen
LosLOT-0002
TitelDelaftale 2: Erhvervs- og produktansvars- og professionel ansvarsforsikring
BeschreibungÆrø Kommune ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Erhvervs- og produktansvars- og professionel ansvarsforsikring. Der skal fremsendes tilbud på alle forsikringstyper under denne delaftale.
Interne Kennung2
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66515000 Schaden- oder Verlustversicherungen, 66515410 Geldverlustversicherungen, 66516000 Haftpflichtversicherungen
LosLOT-0003
TitelDelaftale 3: Ledelsesansvarsforsikring
BeschreibungÆrø Kommune ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Ledelsesansvarsforsikring.
Interne Kennung3
LosLOT-0004
TitelDelaftale 4: Motorkøretøjsforsikring
BeschreibungÆrø Kommune ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Motorkøretøjsforsikring.
Interne Kennung4
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66514110 Kraftfahrzeugversicherungen, 66515200 Vermögensversicherungen, 66516100 Kraftfahrzeughaftpflichtversicherungen
LosLOT-0005
TitelDelaftale 5: Arbejdsskade, katastrofedækning og Arbejdsskade, Voldsskadedækning
BeschreibungÆrø Kommune ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Arbejdsskade, katastrofedækning og Arbejdsskade, Voldsskadedækning. Der skal afgives tilbud på alle forsikringstyper under denne delaftale.
Interne Kennung5
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66512000 Unfall- und Krankenversicherungen
Optionen
Beschreibung der OptionenDelaftalen er en option jf. det samlede udbudsmateriale.
LosLOT-0006
TitelDelaftale 6: Kollektiv ulykkesforsikring
BeschreibungÆrø Kommune ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Kollektiv ulykkesforsikring.
Interne Kennung6
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66512100 Unfallversicherungen
Beschreibung der OptionenTerrordækning
LosLOT-0007
TitelDelaftale 7: Kriminalitetsforsikring.
BeschreibungÆrø Kommune ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor kriminalitetsforsikring.
Interne Kennung7
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66515000 Schaden- oder Verlustversicherungen, 66515410 Geldverlustversicherungen
Beschreibung der OptionenNetbank-forsikring.
LosLOT-0008
TitelDelaftale 8: Søfartøj forsikring
BeschreibungÆrø Kommune ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Søfartøj forsikring.
Interne Kennung8
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66515000 Schaden- oder Verlustversicherungen, 66515200 Vermögensversicherungen
LosLOT-0009
TitelDelaftale 9: Patientskadeforsikring
BeschreibungÆrø Kommune ønsker at indgå forsikringsaftale indenfor Patientskadeforsikring.
Interne Kennung9
Zusätzliche Einstufung (cpv): 66515410 Geldverlustversicherungen, 66516000 Haftpflichtversicherungen