459790-2026 - Ergebnis
Dänemark – Dienstleistungen im Umweltschutz – Udbud af teknisk rådgivning og bistand til Plan, Byg- & Spildevandsafdelingen
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelUdbud af teknisk rådgivning og bistand til Plan, Byg- & Spildevandsafdelingen
BeschreibungUdbuddet vedrører levering af teknisk rådgivning og bistand til understøttelsen af Plan, Byg & Spildevandsafdelingen i Mariagerfjord Kommune som løser opgaver indenfor klimatilpasningsområdet. Plan, Byg & Spildevandsafdelingen i Mariagerfjord Kommune løser en række myndighedsopgaver inden for klimatilpasningsområdet. Udarbejdelse af Klimatilpasningsplan. Udarbejdelse af Risikostyringsplan. Udpegning af undersøgelsesområder i forbindelse med terrænnært grundvand. Anvendelse af Omkostningsbekendtgørelsen, Serviceniveaubekendtgørelsen, Kystbeskyttelsesloven samt Spildevandsbekendtgørelsen. Udarbejdelse af Vandhåndteringsplaner. Udarbejdelse af Vanddisponeringsplaner. Udarbejdelse af klimaanlægsprojekter som udløber af ovenstående planer. Herunder forundersøgelser for højvandssikring af kyst og fjordnære byer. For at sikre et højt fagligt niveau i arbejdet og fremdrift i sagsbehandlingen er der behov for ekstern teknisk rådgivning og bistand. For nærmere beskrivelse af de udbudte ydelser, herunder de krav ydelserne skal opfylde, henvises til Bilag 1- Ydelsesbeskrivelse og Bilag 2- Tilbudsliste, samt eventuelle rettelser og besvarelse af spørgsmål.
Vorherige Bekanntmachung296434-2026
Interne Kennung710115
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90700000 Dienstleistungen im Umweltschutz
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung, 71600000 Technische Tests, Analysen und Beratung
5. Los
LosLOT-0000
Optionen
Beschreibung der OptionenOrdregiver har option på at forlænge aftalen på uændrede vilkår 2 gange til en samlet varighed på 24 måneder, og en maksimal kontraktlængde på 48 måneder.