460247-2026 - Wettbewerb
Finnland – Reparatur- und Wartungsdienste – Kiinteistöjen korkealla työskentelyn turvallistaminen ja putoamissuojauksen hankinta, sisältäen tuotteet ja palvelun
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kiinteistöjen korkealla työskentelyn turvallistaminen ja putoamissuojauksen hankinta, sisältäen tuotteet ja palvelun
Beschreibung: Lohjan kaupungin kiinteistöjen korkealla työskentelyyn tarvittavat tuotteet ja palvelu sisältää: - Kaupungin kiinteistöjen korkealla/putoamisvaarallisella alueelle työskentelyyn tarvittavat tuotteet. (Henkilösuojaimet, putoamisenestävät ja putoamisenpysäyttävät järjestelmät) - Tarkastus- ja huoltopalvelut edellä mainituille tuotteille. Kattoturvallisuutta koskevien tarkastusten lisäksi kohteena voi olla myös katon ja rännien kuntokatselmus. - Korkealla työskentelyn, putoamissuojauksen riskikartoitukset sekä nykyisten kattoturvatuotteiden raportoinnin, toimenpide-ehdotusten tekemisen erillisestä tilauksesta - Korkealla työskentelyn / putoamissuojauskoulutukset. - Järjestelmä- ja tuotekoulutukset sekä käyttäjätuki (virka aikana) - Putoamissuojaus konsultaation esim. putoamissuojauksen valvonta kaupungin työmailla ja lumenpudotuksessa (erillisestä tilauksesta €/h ja reagointi aika jos lisäkoulutus tarpeen pv ) Aikajakso: Vuodet 2026 - 2028, optio vuosi 2029. Tilaaja ilmoittaa mahdollisesta option käytöstä 4 kk ennen sopimuksen päättymistä. Hinnat: Hinnat ovat kiinteät ensimmäisen sopimusvuoden. Tämän jälkeen hintaa voidaan tarkistaa vuosittain rakennuskustannusindeksin (2010=100) mukaisesti. Myös tilaajalla on vastaava oikeus. Tilaaja valitsee puitejärjestelyyn kolme kokonaistaloudellisesti edullisimman tarjouksen tehnyttä yritystä, jotka sijoitetaan edullisuuden perusteella rankingjärjestykseen. Lähtökohtaisesti toimeksianto annetaan sille toimittajalle, joka on sijoittunut ensimmäiseksi paremmuusjärjestyksessä. Perustellusta syystä hankintayksikkö voi kuitenkin käyttää myös toiseksi tai kolmanneksi sijoittunutta tarjoajaa. Perusteltuja syistä voivat olla esimerkiksi seuraavat: - Toimittaja ei vastaa tiedusteluihin määräajassa. - Toimittajalla ei ole kapasiteettiä ottaa toimeksiantoa vastaan annetussa aikataulussa ja/tai laajuudessa.
Interne Kennung: 606756
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50000000 Reparatur- und Wartungsdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 44100000 Baustoffe und Zubehör, 45100000 Baureifmachung
5. Los
Los: LOT-0000