2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af aftale om totalrådgivning vedr. Kulturhus Bunkeren
Beschreibung: Ordregiver blev etableret i 1991 som almennyttig fond og drives som et selvstændigt ejendomsselskab, der investerer i bygninger i Aarhus-området. Ordregivers formål er bl.a. at købe, sælge, leje og administrere fast ejendom og driftsmidler, herunder udleje lokaler og driftsmidler til brug for Frit Oplysningsforbund (FO-Aarhus) og andre organisationer, kredse eller foreninger med ideelle formål og beslægtet virksomhed. I 2019 erhvervede Ordregiver den tidligere journalisthøjskole på Olof Palmes Allé med henblik på at lave et moderne bydels- og bylivshus. Da Danmarks Journalisthøjskole flyttede til en ny adresse på Katrinebjerg, blev det muligt at gentænke området og Bunkerens rolle. Dele af den eksisterende bygning blev nedrevet, og disse arealer blev udlagt til boliger, som sammen med Bunkeren udgør en ny kvartersdannelse med en særlig identitet, der udspringer af Bunkerens arkitektur. Den eksisterende hovedbygning, som indgår i den nye lokalplan for området, blev erhvervet af Fonden Ryesgade 7 med visionen om at gøre den til en ramme for kultur, fællesskaber, foreningsliv og aktiviteter i Aarhus Nord. Bygningen er imidlertid bygget som Journalisthøjskole, og derfor har der igennem en længere periode været arbejdet med et projekt vedrørende transformation og renovering af bygningen. AART og Rambøll blev af Fonden Ryesgade 7, tilknyttet projektet og har gennem en involverende proces forestået arbejdet med at skabe et socialt inkluderende bydels- og bylivshus i den nye bydel Margrethebjerg gennem en transformation af den tidligere Journalisthøjskoles ikoniske bygning. Nordea-fonden har støttet og finansieret forarbejderne. I fællesskab har AART og Rambøll forestået udarbejdelsen af det projektgrundlag, som efterfølgende dannede fundamentet for den tildelte støtte fra Nordea-fonden, Projekt Imperfect City og Aarhus Kommune, som gør det muligt at gennemføre den samlede transformation af Bunkeren til Kulturhus Bunkeren. Det udarbejdede projektgrundlag sætter rammerne for den videre bearbejdning, færdig projektering og udførelse af byggearbejderne. Projektet beløber sig til en samlet værdi på ca. 131 mio. kr. inkl. moms til aktiviteter og transformation, hvoraf byggeomkostningerne forventes at andrage i omegnen af 56 mio. kr. ekskl. moms. Det er vigtigt, at den fysiske transformation udvikles under streng iagttagelse af de for projektet udarbejdede budgetter og under overholdelse af en anlægsramme på ca. 121 mio. kr. incl moms. Ved nærværende udbud ønsker Ordregiver at indhente tilbud på totalrådgivning i forbindelse med renovering af ”Bunkeren” - den tidligere journalisthøjskole på Olof Palmes Allé i Aarhus til et moderne bvdels- og bylivshus. ”Kulturhus Bunkeren” Kravene til ydelsen er beskrevet i ydelsesbeskrivelsen (Aftalebilag 1), mens Ordregivers aftalevilkår fremgår af aftaleudkastet. Yderligere information om projektet fremgår af Projektbeskrivelsen (Aftalebilag 6), Skitseforslag (Aftalebilag 5) og Arkitekturstrategi (Aftalebilag 4). Bemærk, at Ordregiver er ikke underlagt eller forpligtet af hverken udbudsloven eller tilbudsloven. Ordregiver har dog i forbindelse med udbuddet af aftalen om totalrådgivning valgt overordnet at følge principperne i tilbudsloven samt at iagttage de udbudsretlige grundlæggende principper om gennemsigtighed, ikke-diskrimination og ligebehandling. Ordregiver er dog ikke forpligtet til at følge disse regler.
Vorherige Bekanntmachung: 855792-2025
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71311000 Beratung im Tief- und Hochbau
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71210000 Beratungsdienste von Architekten, 71312000 Beratung im Hochbau, 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung, 71221000 Dienstleistungen von Architekturbüros bei Gebäuden, 71220000 Architekturentwurf, 71240000 Dienstleistungen von Architektur- und Ingenieurbüros sowie planungsbezogene Leistungen, 71530000 Beratung im Bauwesen, 79932000 Innenarchitektendienste
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Ordregiver blev etableret i 1991 som almennyttig fond og drives som et selvstændigt ejendomsselskab, der investerer i bygninger i Aarhus-området. Ordregivers formål er bl.a. at købe, sælge, leje og administrere fast ejendom og driftsmidler, herunder udleje lokaler og driftsmidler til brug for Frit Oplysningsforbund (FO-Aarhus) og andre organisationer, kredse eller foreninger med ideelle formål og beslægtet virksomhed. I 2019 erhvervede Ordregiver den tidligere journalisthøjskole på Olof Palmes Allé med henblik på at lave et moderne bydels- og bylivshus. Da Danmarks Journalisthøjskole flyttede til en ny adresse på Katrinebjerg, blev det muligt at gentænke området og Bunkerens rolle. Dele af den eksisterende bygning blev nedrevet, og disse arealer blev udlagt til boliger, som sammen med Bunkeren udgør en ny kvartersdannelse med en særlig identitet, der udspringer af Bunkerens arkitektur. Den eksisterende hovedbygning, som indgår i den nye lokalplan for området, blev erhvervet af Fonden Ryesgade 7 med visionen om at gøre den til en ramme for kultur, fællesskaber, foreningsliv og aktiviteter i Aarhus Nord. Bygningen er imidlertid bygget som Journalisthøjskole, og derfor har der igennem en længere periode været arbejdet med et projekt vedrørende transformation og renovering af bygningen. AART og Rambøll blev af Fonden Ryesgade 7, tilknyttet projektet og har gennem en involverende proces forestået arbejdet med at skabe et socialt inkluderende bydels- og bylivshus i den nye bydel Margrethebjerg gennem en transformation af den tidligere Journalisthøjskoles ikoniske bygning. Nordea-fonden har støttet og finansieret forarbejderne. I fællesskab har AART og Rambøll forestået udarbejdelsen af det projektgrundlag, som efterfølgende dannede fundamentet for den tildelte støtte fra Nordea-fonden, Projekt Imperfect City og Aarhus Kommune, som gør det muligt at gennemføre den samlede transformation af Bunkeren til Kulturhus Bunkeren. Det udarbejdede projektgrundlag sætter rammerne for den videre bearbejdning, færdig projektering og udførelse af byggearbejderne. Projektet beløber sig til en samlet værdi på ca. 131 mio. kr. inkl. moms til aktiviteter og transformation, hvoraf byggeomkostningerne forventes at andrage i omegnen af 56 mio. kr. ekskl. moms. Det er vigtigt, at den fysiske transformation udvikles under streng iagttagelse af de for projektet udarbejdede budgetter og under overholdelse af en anlægsramme på ca. 121 mio. kr. incl moms. Ved nærværende udbud ønsker Ordregiver at indhente tilbud på totalrådgivning i forbindelse med renovering af ”Bunkeren” - den tidligere journalisthøjskole på Olof Palmes Allé i Aarhus til et moderne bvdels- og bylivshus. ”Kulturhus Bunkeren” Kravene til ydelsen er beskrevet i ydelsesbeskrivelsen (Aftalebilag 1), mens Ordregivers aftalevilkår fremgår af aftaleudkastet. Yderligere information om projektet fremgår af Projektbeskrivelsen (Aftalebilag 6), Skitseforslag (Aftalebilag 5) og Arkitekturstrategi (Aftalebilag 4).
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71210000 Beratungsdienste von Architekten, 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung, 71312000 Beratung im Hochbau, 71321000 Technische Planungsleistungen für maschinen- und elektrotechnische Gebäudeanlagen, 71220000 Architekturentwurf, 71221000 Dienstleistungen von Architekturbüros bei Gebäuden, 71240000 Dienstleistungen von Architektur- und Ingenieurbüros sowie planungsbezogene Leistungen, 71530000 Beratung im Bauwesen, 71311000 Beratung im Tief- und Hochbau