See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af Rammeaftale vedrørende drift og vedligeholdelse af grønne udearealer
Beschreibung: Ordregiver udbyder en rammeaftale om drift og vedligeholdelse af grønne udearealer, opdelt i 3 delaftaler: 1) Slagelse og Korsør med option på Sorø, 2) Næstved og 3) Hashøj og Skælskør. Ydelserne omfatter bl.a. græsslåning, beplantningspleje, ukrudtsbekæmpelse uden pesticider og afbrænding, renholdelse samt supplerende og øvrige bestilte arbejder efter ordregivers bestilling, jf. Bilag 1, 1.a og 1.b. Der kan afgives tilbud på én, flere eller alle delaftaler. Evaluering og tildeling sker separat for hver delaftale, og hver rammeaftale tildeles én leverandør. Rammeaftalerne har en varighed på 2 år med mulighed for forlængelse 2 gange á 1 år. Besigtigelse tilbydes for udvalgte, ikke-offentligt tilgængelige lokationer, jf. Bilag 10. Spørgsmål og al kommunikation foregår via EU-Supply.
Interne Kennung: Grønt vedligehold
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som offentligt udbud efter udbudsloven. Hele processen gennemføres elektronisk via EU-Supply. Udbuddet er opdelt i tre delaftaler, og der kan afgives tilbud på én, flere eller alle delaftaler. Evaluering og tildeling sker separat for hver delaftale. Hver delaftale tildeles én leverandør. Tildeling sker på grundlag af laveste evalueringstekniske pris efter den beskrevne 70/30-model i Bilag 2. Kun konditionsmæssige tilbud evalueres. Der gennemføres ikke forhandling. Ordregiver kan inden for udbudslovens rammer foretage afklaringer og indhente præciseringer. Spørgsmål og al kommunikation vedrørende udbuddet sker via EU-Supply inden for de fastsatte frister. ESPD anvendes, og før tildeling kan Ordregiver indhente og kontrollere dokumentation for egnethed og øvrige oplysninger. Besigtigelse tilbydes for udvalgte, ikke-offentligt tilgængelige lokationer, jf. Bilag 10.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 77314000 Grundstückspflege
Zusätzliche Einstufung (cpv): 77310000 Anpflanzungs- und Pflegearbeiten an Grünflächen, 77311000 Pflegearbeiten für Ziergärten und Parks, 77312000 Unkrautjäten, 77312100 Unkrautvernichtung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale 1 – Drift og vedligeholdelse af grønne udearealer i Slagelse og Korsør
Beschreibung: Drift og vedligeholdelse af grønne udearealer ved Ordregivers lokationer i Slagelse og Korsør, herunder bl.a. administrationsbygninger, renseanlæg, pumpestationer, regnvandsbassiner, vandværker, boringer, varmecentraler og transformerstationer. Ydelsen omfatter standardpleje samt supplerende pleje, rekvirerede og øvrige bestilte arbejder efter Ordregivers bestilling. Delaftale 1 omfatter ved kontraktstart alene Slagelse og Korsør. Ordregiver har herudover en option til senere at lade lokationer i Sorø indgå under delaftalen.
Interne Kennung: 2-1
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Ordregiver kan ved skriftlig meddelelse aktivere en option vedrørende Sorø. Ved aktivering inddrages de af optionen omfattede lokationer og tilhørende selskaber i delaftale 1 på de vilkår, der følger af kontraktgrundlaget. De konkrete lokationer og tilhørende selskaber omfattet af Sorø-optionen meddeles først ved ordregivers aktivering, hvorefter Bilag 3.1 – Lokationsliste for delaftale 1 opdateres. Sorø Forsyning A/S, Sorø Vand A/S og Sorø Spildevand A/S er alene omfattet i det omfang og fra det tidspunkt, hvor optionen aktiveres.
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 2 – Drift og vedligeholdelse af grønne udearealer i Næstved
Beschreibung: Drift og vedligeholdelse af grønne udearealer ved Ordregivers lokationer i Næstved, herunder bl.a. administrationsbygninger, renseanlæg, pumpestationer, regnvandsbassiner, vandværker, boringer, varmecentraler og transformerstationer. Ydelsen omfatter standardpleje samt supplerende pleje, rekvirerede og øvrige bestilte arbejder efter Ordregivers bestilling.
Interne Kennung: 3-2
Los: LOT-0003
Titel: Delaftale 3 – Drift og vedligeholdelse af grønne udearealer i Hashøj og Skælskør
Beschreibung: Drift og vedligeholdelse af grønne udearealer ved Ordregivers lokationer i Hashøj og Skælskør, herunder bl.a. administrationsbygninger, renseanlæg, pumpestationer, regnvandsbassiner, vandværker, boringer, varmecentraler og transformerstationer. Ydelsen omfatter standardpleje samt supplerende pleje, rekvirerede og øvrige bestilte arbejder efter Ordregivers bestilling.
Interne Kennung: 4-3