460709-2026 - Wettbewerb
Schweden – Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen – Tekniska konsulter - Besiktning, riskanalys och kontroll vid vibrationsalstrande arbete
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Tekniska konsulter - Besiktning, riskanalys och kontroll vid vibrationsalstrande arbete
Beschreibung: Denna upphandling avser upprättande av ramavtal med tekniska konsulter avseende besiktning, riskanalys och kontroll vid vibrationsalstrande arbeten.
Interne Kennung: KS2026/1038
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 38434400 Schwingungsanalysegeräte, 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung, 71312000 Beratung im Hochbau, 71318000 Beratungsdienste von Ingenieurbüros, 71630000 Technische Kontrolle und Tests, 71631300 Technische Gebäudeüberwachung
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: Tekniska konsulter - Besiktning, riskanalys och kontroll vid vibrationsalstrande arbete
460709-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster – Tekniska konsulter - Besiktning, riskanalys och kontroll vid vibrationsalstrande arbete
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierareKS2026/1038
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Ytterligare klassificering (cpv): 38434400 Vibrationsanalysatorer, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71312000 Byggnadsteknisk rådgivning, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71630000 Teknisk besiktning och provning, 71631300 Teknisk byggnadsinspektion
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001