460768-2026 - Wettbewerb
Schweden – Ausrüstung für Sicherheitszwecke, Brandbekämpfung, Polizei und Verteidigung – Utrustning till säkerhetskontroller
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Utrustning till säkerhetskontroller
Beschreibung: Domstolsverket avser att teckna ramavtal gällande utrustning som nyttjas inom säkerhetskontroll, vilket innefattar leverans av fabriksny metalldetekteringsutrustning, röntgenutrustning och säkerhetsskannerutrustning, samt tillbehör till dessa produkttyper.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 35000000 Ausrüstung für Sicherheitszwecke, Brandbekämpfung, Polizei und Verteidigung
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:131713:Lot:1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 35100000 Not- und Sicherheitsausrüstungen, 35124000 Metalldetektoren, 35120000 Überwachungs- und Sicherheitssysteme und -einrichtungen, 38580000 Nichtmedizinische Röntgenausrüstung, 38581000 Kofferdurchleuchtungsausrüstung, 38582000 Röntgenkontrollausrüstung
460768-2026 - Competition
Sweden – Security, fire-fighting, police and defence equipment – Utrustning till säkerhetskontroller
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Type of procedureOpen
The procedure is acceleratedno
Purpose
Main nature of the contractSupplies
Main classification (cpv): 35000000 Security, fire-fighting, police and defence equipment
5. Lot
LotLOT-0001
Additional classification (cpv): 35100000 Emergency and security equipment, 35124000 Metal detectors, 35120000 Surveillance and security systems and devices, 38580000 Non-medical equipment based on the use of radiations, 38581000 Baggage-scanning equipment, 38582000 X-ray inspection equipment
2. Förfarande
Förfarande
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 35000000 Säkerhets-, brandbekämpnings-, polis- och försvarsutrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Ytterligare klassificering (cpv): 35100000 Nöd- och säkerhetsutrustning, 35124000 Metalldetektorer, 35120000 Bevaknings- och säkerhetssystem, 38580000 Icke-medicinsk utrustning som för sin funktion är beroende av strålning, 38581000 Utrustning för bagagegenomlysning, 38582000 Röntgenutrustning för kontroll