See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Genbehandling af medicinsk engangsudstyr
Beschreibung: Anskaffelsen vedrører genbehandling af medicinsk engangsudstyr med henblik på efterfølgende anvendelse i klinisk drift. Ydelsen omfatter indsamling, genbehandling, kvalitetskontrol, dokumentation, sporbarhed og returnering af det genbehandlede udstyr i overensstemmelse med gældende lovgivning. Dette sker i overensstemmelse med Europa-Parlamentets og Rådets forordning (EU) 2017/745 om medicinsk udstyr (MDR), artikel 17, stk. 2, hvorefter en juridisk eller fysisk person, der genbehandler medicinsk engangsudstyr med henblik på yderligere anvendelse, anses som fabrikant af det genbehandlede udstyr og skal opfylde de krav, der gælder for fabrikanter efter MDR.
Interne Kennung: 1-23-4-72-32-26
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50421000 Reparatur und Wartung von medizinischen Einrichtungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 33100000 Medizinische Geräte
5. Los
Los: LOT-0000