460919-2026 - Wettbewerb
Schweden – Dienstleistungen im Bereich Druck und Lieferung – Upphandling bärare till SITHS
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Upphandling bärare till SITHS
Beschreibung: Ineras mål med denna upphandling är att säkerställa Ineras behov av produktion av kortprodukter och leverans av bärare som tjänst. Avsikten är att teckna avtal för den befintliga produktionstjänsten av kortprodukter men även att möjliggöra leverans av säkerhetsnycklar. Tjänsten omfattar idag fysisk kortproduktion i samband med utfärdande av SITHS eID via SITHS eID‑portalen. Ineras kunder har i dag över 580 000 aktiva kort, och årligen produceras över 200 000 kort. Tjänsten ska vara kostnadseffektiv samt fungera sömlöst med Ineras nuvarande lösning.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79823000 Dienstleistungen im Bereich Druck und Lieferung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Upphandling bärare till SITHS - 2026060036
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Upphandling bärare till SITHS
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande med föregående meddelande om upphandling/under konkurrens
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 79823000 Tryckning och leverans
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001