See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: KU MT14 Virologisk Center - Totalrådgivning
Beschreibung: Bygningsstyrelsen udbyder en aftale om totalrådgivning vedrørende etablering af Virologisk Center i en eksisterende bygning til brug for Det Sundhedsvidenskabelige Fakultet (SUND) ved Københavns Universitet (KU). Virologisk Center skal etableres som en laboratoriefacilitet til forskning i virus tilhørende risikogruppe 2 og 3 (BSL2-3) samt arbejde med genetisk modificerede virus klassificeret som GMO klasse 2 (GMO2). Laboratoriefaciliteten skal udføres som en indeslutningsfacilitet, der kan godkendes og klassificeres til BSL3- og GMO2-niveau. Faciliteten skal overholde krav i danske regelsæt og herudover skal relevante internationale manualer, standarder, guidelines samt best practice på området inddrages og lægges til grund – såvel metodemæssigt i form analyser, risiko- og kvalitetsstyring som i form af løsningsvalg, udførelse og verifikation heraf. Projektets specialiserede karakter forudsætter derfor stærke rådgivningskompetencer generelt - og herunder specialistkompetencer inden for biocontainment - med indgående erfaring fra tilsvarende byggerier samt kendskab til gældende danske og internationale krav til BSL3-laboratorier. Projektet omfatter et bruttoareal på ca. 550 m². Projektet forventes gennemført med tidlig inddragelse af en leverandør af barrieresystem, mens øvrige arbejder forventes udbudt i hoved- eller storentrepriser med Bygningsstyrelsen som bygherre og Københavns Universitet som bruger. Totalrådgivningsopgaven forventes udbudt ultimo august / primo september 2026. Anslået værdi for kontrakt: 30 mio. kr. Der er tale om et ikke-bindende skøn baseret på Bygningsstyrelsens nuværende budgetforudsætninger.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71200000 Dienstleistungen von Architekturbüros, 71500000 Dienstleistungen im Bauwesen, 71600000 Technische Tests, Analysen und Beratung, 71900000 Labordienste, 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros, 71320000 Planungsleistungen im Bauwesen, 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung
2. Procedure
Procedure
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 71000000 Architectural, construction, engineering and inspection services
Additional classification (cpv): 71200000 Architectural and related services, 71500000 Construction-related services, 71600000 Technical testing, analysis and consultancy services, 71900000 Laboratory services, 71300000 Engineering services, 71320000 Engineering design services, 71310000 Consultative engineering and construction services