2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af kontrakt vedrørende optag af biometri
Beschreibung: Kontrakten omfatter levering, drift, vedligeholdelse og support af en biometriløsning, som gør det muligt at optage biometri (ansigtsfoto, fingeraftryk og underskrift) på ordregivers lokationer i Danmark og i Grønland. Leverandøren skal i forbindelse hermed levere følgende ydelser: - Løsning for optagelse af biometri (ansigtsfoto, fingeraftryk og underskrift) i Danmark og i Grønland; - Mobil løsning til både online og offline optagelse af biometri (ansigtsfoto, fingeraftryk og underskrift); - Levering og drift af High Level Application Programming Interface (HL-API) til installation på Kundens systemer, samt levering af systemdokumentation; - Nedtagning og bortskaffelse af Kundens eksisterende system; - Drift, vedligeholdelse og support af biometriløsningen; - Nedtagning af biometriløsningen ved kontraktens ophør. Ordregivers forventede omfang af biometrioptag i kontraktperioden fremgår af Bilag 2.2, Opgørelse og prognose for optag af biometri, samt af Bilag 5, Priser. Den udbudte kontrakt omfatter ligeledes følgende optioner: - Option for Udlændingestyrelsens anskaffelse af kontraktens ydelser. Ved Udlændingestyrelsens udnyttelse af optionen skal leverandøren levere, installere og implementere biometriløsning på Udlændingestyrelsens lokationer, levere biometriløsning til mobilt online og offline optag, samt levere drift, vedligeholdelse og support af biometriløsningen til Udlændingestyrelsen. Optionen er nærmere beskrevet i Bilag 12, Optioner, pkt. 5, og Udlændingestyrelsens forventede behov for optag af biometri er angivet i Bilag 5, Priser. - Option på levering af biometriløsning på Færøerne, jf. Bilag 12, Optioner, pkt. 2. - Option på levering af biometriløsning til selvbetjening, jf. Bilag 12, Optioner, pkt. 3. - Option på levering af løsning for fysisk afhentning af opholdskort (dokumentbokse), jf. Bilag 12, Optioner, pkt. 4. Bemærk, at den oplyste estimerede kontraktværdi omfatter udnyttelse af samtlige optioner. Den estimerede kontraktværdi ekskl. optioner, undtagen optioner på forlængelser af kontrakten, vurderes at ligge på ca. DKK 6.800.000.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud i henhold til udbudslovens afsnit II. Forventet tidsplan for udbuddets gennemførelse fremgår af udbudsbetingelsernes afsnit 3.1.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72510000 Mit der Datenverarbeitung verbundene Verwaltungsdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 35125110 Biometrische Sensoren, 38651000 Fotokameras, 42965110 Lagersystem, 72250000 Systemdienstleistungen und Unterstützungsdienste, 72253000 Help-Desk und Unterstützungsdienste, 72253200 Systemunterstützung, 72261000 Software-Unterstützung, 72267100 Wartung von Informationstechnologiesoftware, 72600000 Computerunterstützung und -beratung, 79960000 Dienstleistungen des fotografischen Gewerbes und zugehörige Leistungen
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Kontrakten omfatter foruden optionen på forlængelse af kontrakten fire optioner, som kan udnyttes af ordregiver i overensstemmelse med de vilkår og betingelser der fremgår af Kontrakten inkl. bilag. De fire optioner er følgende: 1. Option for optag af biometri på Færøerne, 2. Option for biometristationer til selvbetjening, 3. Option for Udlændingestyrelsens indkøb af optag af biometri og 4. Option for løsning for fysisk afhentning af opholdskort (dokumentbokse). Optionerne er beskrevet i Bilag 12, Optioner.