See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af skolemadsordning til Fredericia Kommune
Beschreibung: Udbudsprocessen vedrører levering af skolemad til Kirstinebjergskolen, som er udvalgt af Børne- og Undervisningsministeriet til deltagelse i en 3-årig national forsøgsordning for skolemad. To (2) af skolens afdelinger er omfattet af forsøgsordningen og dermed af nærværende udbud. De to (2) afdelinger omfattet af udbuddet, er afd. Høgevej og afd. Havepladsvej. I begge afdelinger er køkkenfaciliteterne begrænsede. Løsningen skal derfor tilrettelægges, så den er så enkel som muligt at håndtere for Ordregiver. Det indebærer, at skolemåltidet skal leveres klar til servering, uden behov for yderligere tilberedning, og i emballage, hvorfra maden kan serveres direkte. Ved et skolemåltid forstås i dette udbud enten et ordinært frokostmåltid, der serveres på den enkelte skole, eller en færdigpakket frokost (turmåltid), som kan medbringes de dage, hvor klasser deltager i aktiviteter uden for skolen. Skolemadsordningen for de to (2) afdelinger udbydes som to (2) separate kontrakter (delaftaler). I kan derfor vælge, om I ønsker af afgive tilbud på én af delaftalerne, eller på begge delaftaler. Det er således muligt for samme tilbudsgiver at blive tildelt begge delaftaler. En nærmere beskrivelse af delaftalerne følger nedenfor og i de bilag, der vedrører de respektive delaftaler.
Verfahrensart: Sonstiges zweistufiges Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som et offentligt udbud med mulighed for forhandling efter udbudslovens afsnit III om sociale- og andre specifikke tjenesteydelser. Alle virksomheder har mulighed for at deltage i udbuddet. Efter modtagelse af de indledende tilbud, indkalder Ordregiver til forhandling, medmindre Ordregiver vælger at tildele på baggrund af det indledende tilbud. Forhandlingen forventes gennemført som et forløb, hvor der forhandles om forbedringer og præciseringer på baggrund af det indledende tilbud samt muligheden for at optimere udbudsmaterialet. Ordregiver er opmærksom på, at værdien og ressourceforbruget er til stede i forhandlingen, hvorfor det er Ordregivers hensigt at optimere begge parters tids- og ressourceforbrug mest muligt.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 55000000 Dienstleistungen des Hotel- und Gaststättengewerbes und des Einzelhandels
Zusätzliche Einstufung (cpv): 55524000 Verpflegungsdienste für Schulen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Kirstinebjergskolen, afd. Høgevej (indskolingen)
Beschreibung: Kirstinebjergskolen, afd. Høgevej (indskolingen) med ca. 187 elever, uden egen betaling.
Los: LOT-0002
Titel: Kirstinebjergskolen, afd. Havepladsvej (udskolingen)
Beschreibung: Kirstinebjergskolen, afd. Havepladsvej (udskolingen) med ca. 306 elever, uden egen betaling.