461897-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Help-Desk und Unterstützungsdienste – Genudbud af levering af service desk
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelGenudbud af levering af service desk
BeschreibungOrdregiver udbyder herved anskaffelsen af en Service Desk funktion til Dansk Retursystem. Ordregiver søger en kompetent leverandør, der skal levere komplet 1st level Service Desk inkl. brugeradministration, klientdrift, triagering, løsning af standardopgaver, support for møde- og AV-udstyr, driftsovervågning, koordinering med 2nd/3rd level såvel som relevant samarbejde med Dansk Retursystems øvrige eksterne leverandører. Service Desk-funktionen skal understøtte Ordregivers processer, governance, sikkerhedskrav og værktøjer, herunder ved brug af Ordregivers ITSM-platform som primært arbejdsredskab.
Interne Kennung3
VerfahrensartVerhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensForhandlingerne vil have som det væsentligste formål at sikre, at Ordregiver modtager tilbud, der kan imødekomme Ordregivers behov, og sikre at Ordregiver modtager konditionsmæssige tilbud. Forhandlingerne gennemføres ved, at Ordregiver afholder individuelle forhandlingsmøder med alle tilbudsgivere, der rettidigt har afleveret et indledende/revideret tilbud. Forhandlingerne gennemføres i overensstemmelse med ligebehandlings- og gennemsigtighedsprincippet. Forhandlinger vil tage udgangspunkt i tilbudsgiverens tilbud, som Ordregiver vil give feedback på, så tilbudsgiveren får mulighed for at optimere tilbuddet og sikre konditionsmæssighed. Ordregivers feedback er dog ikke nødvendigvis udtømmende og udtryk for, hvordan Ordregiver vil evaluere tilbuddet. Ordregiver afholder individuelle forhandlingsmøder med hver tilbudsgiver. Ordregiver afsætter lige meget tid til alle tilbudsgivere. Forhandlingsmøderne afholdes fysisk hos Ordregiver. Ordregiver vil sende et forhandlingsoplæg til tilbudsgiver før forhandlingsmødet, og tilbudsgiver vil efterfølgende modtage et referat fra sit forhandlingsmøde. Drøftelser mellem Ordregiver og tilbudsgiverne er fortrolige, og tilbudsgiverne vil ikke modtage oplysninger om Ordregivers forhandlinger med de øvrige tilbudsgivere. Ordregiver vil heller ikke videregive fortrolige oplysninger, som Ordregiver har modtaget fra tilbudsgiverne, under forhandlingsmøderne. Med henblik på at skabe størst mulig gennemsigtighed i udbudsprocessen vil Ordregiver dog underrette alle tilbudsgiverne om generelle oplysninger, der har betydning for udformningen af tilbud. Såfremt det viser sig nødvendigt, kan der efterfølgende være en skriftlig afklaring af enkelte spørgsmål inden det reviderede udbudsmateriale sendes til tilbudsgiverne med henblik på afgivelse af revideret/endeligt tilbud. Under forhandlingsmøderne skal tilbudsgiver præsentere sin tilgang til håndtering af scenarier. Præsentationen har til formål at fremvise de tilbudsgivers løsningstilgang, herunder deres overholdelse af opstillede krav ved udbuddet, og tilbudsgivers besvarelser heraf. Præsentationen vil maksimalt vare 1,5 timer. Tilbudsgiver er selv ansvarlig for at tilrettelægge og planlægge en hensigtsmæssig præsentation. Præsentationen inddrages i forbindelse med tilbudsevalueringen for så vidt angår scenarier. Præsentationen kan ikke medføre, at der sker ændringer af tilbudsgivers tilbud, idet der dog inden for rammerne af udbudslovens § 159, stk. 5, vil kunne ske supplering, præcisering og fuldstændiggørelse. Det er Ordregiver, der (under hensyntagen til ligebehandlingsprincippet) alene vurderer, i hvilket omfang der er grundlag for sådanne eventuelle præciseringer mv. Ordregiver forventer at afholde én (1) forhandlingsrunde med hver tilbudsgiver, inden Ordregiver afslutter forhandlingerne og opfordrer tilbudsgiverne til at afgive endelige tilbud. Ordregiver forbeholder sig ret til at tildele Aftalen på grundlag af de indledende tilbud.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72253000 Help-Desk und Unterstützungsdienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 72261000 Software-Unterstützung, 72611000 Technische Computerunterstützung
5. Los
LosLOT-0000