See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af havneudvidelse Søby Havn
Beschreibung: Søby Havn udbyder opgaven med udførelse af en havneudvidelse som hovedentreprise. Leverancen omfatter udførelse af følgende arbejder med estimeret omfang: 1) Etablering af stenmoler, ca. 450 lbm. 2) Etablering af nye kajindfatninger, ca. 550 lbm. 3) Uddybning af havnebassin, ca. 80.000 m3. 4) Opfyldning af nye havneområdet, ca. 120.000 m3. 5) Etablering af belægning, ca. 8.000 m2. 6) Etablering af nye molehoveder og platform med betonoverbygning. 7) Etablering af afvanding, spildevand og vand installationer for nye havneområder. 8) Etablering af el og belysning for nye havneområder. 9) Etablering af nye bådebroer og tilhørende fortøjningspæle, ca. 100 lbm. 10) Etablering af adgangsvej på mole i beton, ca. 250 lbm. Udførelse af opgaven skal ske under hensyntagen til øvrige aktiviteter i havnen, herunder færgesejlads, lystbådesejlads, anløb af skibe i erhvervshavn samt eventuel anden entreprenørs udførelse af entreprise for Søby Værft. Indgåelse af Entreprisekontrakten er betinget af endelig godkendelse fra bestyrelsen for Søby Havn.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet blev udbudt som et udbud med forhandling med prækvalifikation efter forudgående offentliggørelse af bekendtgørelse efter Forsyningsvirksomhedsdirektivet (Europa-Parlamentet og Rådets direktiv 2014/25/EU) som implementeret ved bekendtgørelse nr. 1078 af 29. juni 2022 om fremgangsmåderne ved indgåelse af kontrakter inden for vand- og energiforsyning, transport og posttjenester. Søby Havn prækvalificerede 4 Tilbudsgivere til at afgive tilbud på udbuddet om havneudvidelsen. Herefter var det forventet at gennemføre forhandlingsmøder med op til 4 Tilbudsgivere. Søby Havn valgte at tildele Entreprisekontrakten på baggrund af det indledende tilbud. Der var taget forbehold herfor i udbudsmaterialet.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45112300 Aufschüttung und Landgewinnungsarbeiten, 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten, 45236000 Oberbauarbeiten, 45240000 Wasserbauarbeiten, 45241000 Bauarbeiten für Häfen, 45241100 Bau von Kais, 45241300 Bau von Anlegeplätzen, 45241600 Installation von Hafenbeleuchtungsanlagen
5. Los
Los: LOT-0000
Menge: 1