462609-2026 - Wettbewerb
Finnland – Dienstleistungen in Verbindung mit der Forstwirtschaft – Monimuotoisuuden monitorointi
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Monimuotoisuuden monitorointi
Beschreibung: Hankinnan tavoitteena on löytää innovaatiokumppani (jäljempänä Tarjoaja), jonka kanssa on tavoitteena kehittää järjestelmä (”Monitorointityökalu”) aineistopohjaiseen metsien monimuotoisuuden seurantaan ja metsien käytön valvontaan (Liite 1 Hankinnan kohde). Tarkoituksena on löytää monilähteisestä ja runsaslukuisesta aineistokokoonpanosta erilaisia potentiaali- ja riskikohteita yhdistelemällä aineistoja myös tekoälyavusteisesti. Lopullisessa versiossa tekoälyn tuottamat ratkaisut pitää erotella muilla menetelmillä tuotetuista ratkaisuista esimerkiksi merkitsemällä ne tekoälyn tuottamiksi. Kehittämisvaiheen tehtävät voidaan luokitella siten, että 1) saapuneen metsänkäyttöilmoituksen geometrian perusteella tarkastellaan tulevaan hakkuuseen liittyvät riskit ja potentiaalit monimuotoisuuden säilymisen kannalta, ja 2) erilaisia, aikaisemmin tunnistamattomia potentiaalisia luonnonhoitokohteita/ monimuotoisuuskohteita voidaan tunnistaa vapaavalintaisen aluerajauksen sisältä. Tavoite on, että kohteiden tunnistamista voidaan ohjata sekä tuloksia tarkastella ja raportoida sitä varten erikseen rakennetulla verkkoselainpohjaisella (HTML) karttatyökalulla/käyttöliittymällä. Karttatyökalu tulee vain Metsäkeskuksen sisäiseen käyttöön. Keskeisenä tehtävä on kehittää “moottori”, jossa aineistojen haku ja laskennat tapahtuvat ja jota voidaan ohjata em. karttatyökalulla. Innovaatiokumppanuudella kilpailutettavalle hankkeelle on myönnetty rahoitusta Business Finlandilta. Tilaajan alustavan suunnitelman mukaan Monitorointyökalua palvelua kehitetään yhteistyössä tilaajan ja innovaatiokumppanin kesken siten, että innovaatiokumppani tekee omalla kustannuksellaan merkittävän osuuden (tavoite 40 %) kehitystyöstä, ja saa vain osan (tavoite 60 %) osuudesta korvauksen tilaajalta. Kehittämisvaiheen kokonaiskustannukset ovat arviolta 300 000 euroa (sis. alv.) sisältäen Metsäkeskuksen oman työn kustannuksen ja aineistohankinnat. Kehittämisvaiheen aineistohankinnat (satelliittikuvat, mahdolliset dronekuvaukset) toteuttaa Tilaaja. Tarkempi kuvaus liitteessä 1 Hankinnan kohde.
Interne Kennung: 619619
Verfahrensart: Innovationspartnerschaften
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 77230000 Dienstleistungen in Verbindung mit der Forstwirtschaft
5. Los
Los: LOT-0000